‘On Kadın’ albümü 8 Mart’ta çıkıyor

Post date:

Author:

Category:

10 kadın şarkıcı, kadınların acılarını, aşkını, ayrılığını ve göç hikayelerini anlatmak için bir araya geldi. Albüm, “0n kadın” ismiyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde çıkacak.

İlkay Akkaya, Yasemin Göksu, Adile Yadırgı, Canan Sağar, Yelda Emek, Gurbet Üzgün Demiral, Bergüzar Erdoğan, Şebnem Sönmez, Bahar Sarıboğa ve Öznur Korkmaz bir araya gelerek şarkılarla kadınların hikayelerini anlatacak. İbrahim Kırılmaz’ın müzik yönetmenliğini yaptığı albüm, “On kadın” ismiyle çıkacak. Şarkıların gücüne inanarak yola çıkan kadınların albümü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde dinleyicilerle buluşacak.
‘UMUT OLSUN HAYKIRAN KADINLARA’
Kadınların albüm için hazırladıkları metin şu şekilde: “Şarkıların gücüne inandık ve böyle çıktık yola. Şarkılarla kadınların acısını, sevincini, aşkını, ayrılığını, göç hikayelerini anlattık. Erk egemen sistemlerde gitgide meşrulaştırılan tecavüz ve taciz olaylarını, bunun kurbanı olan kadınları anlattık. Eski çağ demeyin, bu zamanda da cinsiyet ayrımına evladıyla başlayanları anlattık gözlerimiz nemli nemli. Ayrılmak isteyen kadının aldığı yaraları bereleri, sırtına vuran bütün darbeleri iki dörtlük bir şarkıya döktük. Düşleri kırılan, umutları yok olan kadınların O gizlice içinde anneye sığınışını anlattık. İş, ev, çocuk, eş, aile gibi bir haftaya bir yığın sorumluluk sırtlayan kadının çiçekleriyle konuşmasını, hayatın zor ama kadın olunca daha da zor olduğunu anlattık. Aşk halinin erkeğe has olmadığını, kadının Leyla olup çöle düşebileceğini vurguladık, yine yüreğimiz yara yara. Töre ile çocuk gelin (pedofili) olmanın ne demek olduğunu söyledik içimiz kanayarak, biraz da millete çatarak. Çığlık attık şiirden şarkıya dönüşen içinde hüznü de barındıran bir kadının kaleminden. Her kadın biraz yalnızdır, yalnızlığını yaşama özgürlüğüne sahiptir diye seslendik kalbimize dövme misali kazılacak bir şarkıyla. İşte böyle doğmaya sancılandı “On Kadın”. Ses olsun, umut olsun, çığlığını içinde haykıran kadınlara direnç olsun.”
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR