Özgür bir sanat için ‘hayır’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Anayasa değişikliği referandumunda Amed’de çalışmalarını yürüten sinemacılar ve tiyatrocular da ‘hayır’ diyeceğini açıkladı. Sinemacı Bakır, halklar ‘hayır’ derse demokrasi ve barış tohumunun yeşereceğini ifade ederken Yalçınkaya ise kurumlarının kapatıldığı ve belediyelerin gasp edildiği politikaya ‘hayır’ diyeceklerini söyledi

Tek adam rejimi için yapılacak anayasa değişikliği referandumuna ilişkin Amed’deki sinemacı ve tiyatrocular da ‘hayır’ dedi. Amed’de çalışmalarını yürüten sinemacılar ve tiyatrocular, özgür bir yaşam, sanat ve sahne için ‘hayır’ diyeceklerini ifade etti. Sinema sanatçısı İlhan Bakır, Kürtlere ait çok sayıda kurum ve kuruluşun kapatıldığı bir dönemde, OHAL ile nefesin kesildiği Türkiye’de “hayır” diyeceklerini söyledi. Türkiye ve bölgedeki sanatçıların tamamının topyekûn bir şekilde iktidarın kampanyasına karşı “hayır” cephesini örgütlemesinin elzem olduğu bir dönemden geçtiklerini belirten Bakır, “Sanatçılara yönelik saldırılara ve faşizme karşı sanatçılar da net bir tavır sergilemelidir. Bu konuda sanatçılara büyük bir çalışma düşüyor. Özgür bir yaşam, sanat ve kültür için ‘hayır’ diyeceğiz. Özellikle Türkiye illerinde yaşaya halkın ‘hayır’ demesi gerekiyor. Eğer ‘hayır’ çıkmazsa toplum tamamıyla çürütülecek. Sanatçılar da ‘hayır’ demese sanattın güzelliğini de çürütecekler” diye konuştu.

Hayır barışı yeşertebilir

İktidarın kendince uyarladığı ve çıkarları doğrultusunda bir anayasa için referanduma gidildiğini hatırlatan sinema emekçisi Halim Biçer ise bunun anayasa değil, “devletin yasası” olduğunu, bu anayasanın da topluma karşı kullanılacağını belirtti. Biçer, “Referandumdan ‘evet’ çıkarsa, bu krizler daha da derinleşecektir. Çünkü aynı akıl ve paradigma ile hareket edilecek. Nerde bir yaşam ve nefes varsa orayı ablukaya almışlar. Bu koşullar altında referandum yapılmak isteniyor. Bu referandumun sadece Türkiye ve Kürdistan halkları için değil, tüm Ortadoğu halkları için bir öneme sahiptir. Bu halklar ‘hayır’ derse Kürdistan ve Ortadoğu’da demokrasi ve barışın tohumu yeşerecektir. Sanatçılar da özgür toplum ve özgür yaşamın taraftarı olduğu için bu nedenle ‘hayır’ diyecekler” ifadelerini kullandı.

‘Evet’ soykırımı onaylamaktır

Tiyatro sanatçısı Mehmet Emin Yalçınkaya da, bunca yıl iktidarın pratiklerinin ortada olduğuna dikkat çekerek, “Özellikle Kürt halkı en yakın tarihine bakarak bu referanduma öyle gitmelidir. Sur’u, Cizre’yi, Nusaybin’i, Silopi ve birçok kentin haline bakarak referanduma gidilmelidir. Kürtlere uygulanan bu yok etme politikalarına karşı toplumun elini vicdanına bırakıp ona göre karar vermelidir. ‘Evet’ demek, soykırım ve inkarı onaylamak demektir. Kürtlerin kurumlarının kapatıldığı ve belediyelerinin gasp edildiği bir politikaya ‘hayır’ deme zamanıdır. Sanatçıların yok sayıldığı ve çalışmaları engellendiği bir anayasa değişikliğine ve referanduma ‘hayır’ diyoruz” dedi.

Yasakçı zihniyete hayır

Tavırlarını referanduma “evet” diyenlere karşı “hayır”ı örgütleyerek netleştirdiklerini dile getiren tiyatrocu Nazım Hikmet Çalışkan ise ötekileştirilenlerin, ulus, dil, kültürleri ve kimliklerinin yok sayıldığı bir anayasada tüm halklar için tehlikeli bir süreç başlayacağını kaydetti. Çalışkan, “Bu tehlikelere yol vermemek için vicdanlı ve özgür bir gelecek için düşünenler yüksek sesle ‘hayır’ı desteklemelidir. Direniş ve mücadele var olan yok sayma politikasını mahkum edecektir. Sanatın engellendiği, sanatçının tutuklandığı ve tiyatro sahnelerinin yasaklandığı bir zihniyete karşı her zaman olduğu gibi yine de hayır bakışıyla hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı. Çalışkan, Kürt sanatçıları olarak “hayır” kampanyasını uzaktan izlemeyeceklerini, kampanyanın içerisinde aktif bir yer edineceklerini sözlerine ekledi.

Bilal Güldem / Amed-dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR