Parkinson hastası Dengbêj Fadilê Cizîrî’nin tek hayali…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Parkinson hastalığı nedeniyle eskisi gibi kilamlar seslendirmekte zorlanan Dengbêj Fadilê Cizîrî, Feraşîn Yaylası’nda kilamlar seslendirmenin hayaliyle yaşama tutunuyor.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşayan 55 yaşındaki Dengbêj Fadilê Cizîrî (Seyit Fadıl Ergül) yakalandığı Parkinson hastalığı nedeniyle zor günler geçiriyor. Oğlu Cemal’i trafik kazasında, diğer oğlu Murat’ı da kentte ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde kaybeden Cizîrî, maddi imkansızlıklardan dolayı tedavi olamıyor.

Botan bölgesinin sevilen seslerinden olan ve “Heyran Jaro” kilamı ile hafızalara kazınan Cizîrî, hastalığını ilerlemesiyle birlikte sesini de kaybediyor.

DENGBÊJ DİVANLARINI ÖZLÜYOR

Hastalık nedeniyle vücudunda oluşan titremeden kaynaklı hareket etmekte dahi güçlük çeken Cizîrî, eskisi gibi dengbej divanlarında kılam söyleyememenin acısını yaşıyor. Kentteki atmosferden etkilenen ve hastalığıyla da birlikte iyice eve kapanan Cizîrî, bir taraftan keklikleriyle ilgilenerek bir taraftan da zorlansa da misafirlerine kilamlar söyleyerek, hastalığının acısını dindiriyor. Cizîrî’nin en büyük hayali ise, tedavi olup yeniden Feraşîn Yaylası’nda kilamlar seslendirmek.

‘DENGBÊJLÎK KARŞILIKSIZ KÜLTÜR TAŞICILIĞIDIR’

Henüz 14 yaşında iken yaylalara çıkan koçerlerle birlikte köy köy gezerek dengbêj divanlarına katıldığını anlatan Cizîrî, dengêjliği “karşılıksız kültür taşıyıcılığı” olarak tanımlıyor. Kimsenin söylemeye cesaret edemediği kilamları kulaktan kulağa taşıyan Cizîrî, dengbêjliğin aynı zamanda bir bilinç olduğuna ve yeni nesillere bu bilincin aşılanması gerektiğine dikkat çekti.

GENÇLERE ÇAĞRI

Yeni neslin dinlediği popüler müziğin de Kürt müziğinden beslendiğini dile getiren Cizîrî, Tahsin Taha gibi birçok değerli sanatçının eserlerinin Türkçeye çevrildiğini hatırlattı. Cizîrî, tüm gençlere Kürt müziğini sahiplenme çağrısı yaptı.

DESTEK BEKLİYOR

Dengbêjlerin halkın içinde yaşadığını ve kendisinin de halkla iç içe yaşamasına rağmen insanların hastalığına karşı duyarsız kaldığını belirten Cizîrî, hastalığının tedavisi için desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR