Psikolojik savaş dizileri yeniden ekranda

Post date:

Author:

Category:

Devlet aklı, bir kez daha 90’lara ve Gülen medyasının kontra senaryolarına dönerken, ‘emir komuta’ zincirinde hükümete kendini teslim eden Doğan Medya, önceki akşam yayınlanan ‘İsimsizler’ dizisiyle Kürt düşmanı furyasının ilk adımını attı

1990’lı yıllarda Kürt köyleri yakılıp yıkılırken dönemin devlet aklının Ertürk Yöndem’e yaptırdığı “Anadolu’dan Görünüm” programlarının yerini, 2000’den sonra Fethullah Gülen Cemaati’nin “Şefkat Tepe” ve “Sungurlar” dizileri alırken şimdi de Kürt kentlerinin yerle bir edilmesinin meşrulaştırma görevi AKP eliyle Doğan Medya’ya verildi. Pazartesi akşamı Kanal D ekranlarında yayına başlayan “İsimsizler” dizisiyle “sokağa çıkma yasakları” zamanında Kürt kentlerindeki yıkım, göçertme ve katliamlar, seçilmişlerin “terörize” edilmesi meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Kürt kentlerinde yaşatılanları anlatmak için Şefkat Tepe’de olduğu gibi yine Konya’yı seçen dizinin konusu “sokağa çıkma yasakları” dönemi olurken; hayali yer ise “Virankaya” isimli bir ilçe oluyor. Dizinin karakterleri olarak “Fatih” isimli bir kaymakam, Jandarma Özel Harekat (JÖH) ile Polis Özel Harekat (PÖH), idealist bir doktor ile “kahraman” kaymakamın “makam şoförlüğü” vaad ederek ajanlaştırdığı hayali Virankayalı ve “iyi Kürt” rolündeki bir taksici. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından desteklendiği öğrenilen ve Barakuda ile Es Film filme yaptırılan dizinin oyuncu ve senarist kadrosu ise AKP döneminde yaygınlaştırılan Osmanlı dönem dizilerinin kadrosuyla aynı. Dizinin senaristliğini ırkçı ve milliyetçiliğiyle bilinen ve “Kızılelma” ile “Diriliş Ertuğrul” dizilerinin senaristliğini yapan Mustafa Burak Doğu yapıyor. Yönetmen koltuğunda da yine bir dönem dizisi olan “Filinta ‘Bir Osmanlı Polisiyesi” gibi dizisinden transfer edilen Osman Kaya. Senaristler arasında Samanyolu TV dizilerinde çalışmış olan Hale Çalap, aynı televizyonda birçok dizinin senaryosuna imza atan Serkan Birlik de var.

HDP ve DBP’yi aşağılama

Dizinin yayımlanan ilk bölümünde “vatan sevgisi altında” Kürt kentlerinin yıkımı meşrulaştırılıyor. İlk bölümde aracıyla ilçeye girmeye çalışan temsili milletvekilinin aracı özel harekatçılar tarafından durduruluyor. Araçtan inen vekilin polisle tartışması sırasında hilal bıyıklı “kahraman özel harekatçı” vekile “indir o toynağını” diyerek, seçilmişlerin hak gaspı toplum gözünde meşrulaştırılmaya çalışılıyor ve polise direnen belediye başkanının şahsında HDP’li DBP’li kadın eşbaşkanlar aşağılanıyor. Bu arada, yahudilere ait bir özel hastane de bu karmaşaya katılırken, PKK’lilere yardım eden ‘FETÖ’cü polis tipi de ihmal edilmiyor.

İyi Kürt-kötü Kürt

Başka bir sahnede ise “kahraman kaymakamımız” yanına polisi, doktoru, savcıyı, askerini alarak bölgenin “aşiret reisini” ziyarete gidiyor. Bu bölümde “makul Kürt” ile “makul olmayan Kürt” ayrıştırmasına giden dizi senaristi, halkın itaat etmesini isteyen bir nutuk çektikten sonra “Buraya kahraman olmaya gelmedik. Bizi bölmek isteyenlere bu ülkenin yiğit evlatlarının bitmediğini göstermeye geldik” diyerek, milliyetçi duyguları okşuyor. Kürd’e sürekli sorulan “Neyiniz eksik?” sorusu bu dizide diğerlerinden farklı olarak “makul Kürt” aşiret reisine söylettiriliyor. Geçmişte Ergenekoncuların, sonrasında AKP-Fethullah Gülen Cemaati ve şimdi de AKP-Doğan Medya ortak yapımı olan algı dizilerinin bu son versiyonun ileriki bölümlerinde de devletin Kürtlere karşı hayata geçirdiği “Çöktürme Eylem Planı”nın tüm aşamalarının olacağı belirtiliyor. Ayrıca buna benzer 6 dizinin daha Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü desteğiyle hazırlandığı ifade ediliyor.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR