Resimlerine sevgiyi ve dayanışmayı yansıtıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Wan depreminden sonra bütün anıları enkaz altında kalan Sultan Öztürk, yaşadığı konteynerde çizdiği resimlere hayallerini taşıyor. Birçok resim yarışmasında birinci olan Öztürk, ‘Resimlerimde sevgiyi, sabrı, hüznü ve dayanışmayı yansıtmaya çalışıyorum’ diyor

Wan’da 2011’de meydana gelen depremden sonra konteynerde yaşamaya başlayan 22 yaşındaki Sultan Öztürk, hayallerini ve umutlarını çizdiği resimlere taşıyor. Evleri yıkıldığı için 6 yıldır Rêya Armûşê (İpekyolu) ilçesine bağlı Xaçort (Hacıbekir) Mahallesi’nde kurdukları konteynerde cilt kanseri annesi ve 4 kız kardeşiyle kalan Öztürk, resimlerini renklendirirken Ahmet Kaya’dan ilham alıyor.

2 yıl önce babasını kaybeden Öztürk, hayatını “depremden önce ve depremden sonra” diye ikiye ayırıyor. Maddi durumları elvermediği için okula devam edemediğini dile getiren Öztürk, tek hayali olan Güzel Sanatlar Lisesi’ne gitmeyişinin kendisini çizmekten alıkoymadığına vurgu yaptı. Öztürk, “Babam kendimi bildim bileli hastaydı. Bir yandan okula bir yandan da evlere temizliğe gidiyordum. Wan’da yaşanan depremde ailem ile kaldığımız evimiz yıkıldı. Sonrasında iki odalı konteynerde yaşamaya başladık. Deprem ve sonrasında yaşadığımız sıkıntılardan dolayı ortaokulu bitirdikten sonra öğrenim hayatıma devam edemedim. Ben de yeteneğimi evde resim çizerek geliştirmeye başladım” diye konuştu.

‘Yeteneğimi kaybetmek istemiyorum’

Babasını kaybedince omuzlarına daha büyük bir yükün bindiğini ifade eden Öztürk, çalışmak zorunda olduğunu ancak bugüne kadar yaptığı iş başvuruların hiçbirinden olumlu yanıt alamadığını belirtti. Birçok resim yarışmasında birinci olduğunu söyleyen Öztürk, resimlerinde kadın ve erkek figürlerine yer verdiğini dile getirdi. Öztürk, önceliğinin resim çizmek olduğunu ve resimlerinde sevgiyi, sabrı, hüznü ve dayanışmayı yansıtmaya çalıştığını söyleyerek, “Çünkü, sabır bana yaşama karşı mücadele etmeyi, hüzün olgunlaşmayı, sevgi ise sanata olan tutkumu yeşertti. Kimi zaman resim duygularımın dışa vurumu da oluyor. Mutluluğu ve huzuru resim çizmede buluyorum. Amacım bu yeteneğimi kaybetmemek ve daha iyi çizimler ortaya çıkarmak. Bunun için de iyi şartlar altında çizimler yapmak istiyorum” diye belirtti.

WAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR