Roza’nın yeni sayısı çıktı

Cezaevindeki siyasi tutukluların sesi olan Roza Dergisi’nin 11’inci sayısı çıktı.

Yayın hayatına 2014 yılında başlayan Kürtçe ve Türkçe dillerinde yayın yapan 3 aylık kültür-sanat ve edebiyat dergisi Roza’nın 11’inci sayısı çıktı. Cezaevindeki siyasi tutukluların sesi olmak için Ankara’da bir grup Kürt genci tarafından çıkartılan ve “Huner Lêgerîna Heqîqet’e ye” (Sanat Hakikatin Arayışıdır) şiarı ile yayın hayatını sürdüren dergi, çoğunlukla siyasi tutukluların şiir, makale ve edebiyat üretimlerini yayınlıyor.

Derginin son sayısı da ağırlıklı olarak cezaevlerindeki tutukluların yazılarına yer veriyor. Genç yazarların üretimlerinin de yer aldığı sayıda kadın yazarlarla yapılan röportajlar öne çıkıyor. Özellikle uzun süre cezaevinde kalan ve çok sayıda Kürtçe şiir ve öyküye imza atan yazar Fatma Savcı ile yapılan röportajda “sömürge ülkede yazma eylemi” konusuyla oldukça dikkat çekiyor. Derginin 11’inci sayısının kapağında ise Rojavalı Lukman Ahmad’ın “Êzîdîlik” temalı eseri kullanılmış.

Dergi bu çalışmaları yaparken bugüne kadar birçok baskıyla da karşılaştı. Derginin 4 sayısı hakkında toplatma kararı alındı, 6’ncı sayısı için Gaziantep 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından 5, 7 ve 9’uncu sayıları için ise Horasan Sulh Ceza Hakimliği’nce toplatma kararı verilmişti. Derginin 6’ncı sayısının toplatılma nedenlerinden birinin “Ermeni Soykırımı Dosyası” olması dikkat çekmişti. Roza’nın Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Salih Erşari, derginin 6’ncı sayısına dair Antalya’da “örgüt propagandası” suçlamasıyla gözaltına alınmış ve daha sonra serbest bırakılmıştı.

EN SON EKLENENLER