Rubailer Moda Sahnesi’nde dinleyici ile buluştu

Post date:

Author:

Category:

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçılarının Baba Tahirê Uryan’ın eserlerini seslendirdiği Diwana Dubeytî albümünün tanıtım konseri, önceki gece Kadıköy Moda Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Baba Tahirê Uryan’ın kaleme aldığı Diwana Dubeytî’nin içinden seçilen 13 eserin yer aldığı albümü, sanatçılar Zelal Gökçe, Nurcan Değirmenci, Serhat Kural ve Meral Tekçi seslendirdi. Konserin sunumunu ise Rugeş Kırıcı yaptı. Konserden önce Diwana Dubeytî projesi hakkında kısa bir bilgi veren Rıgeş Kırıcı, sanatçılar ve sanatın baskı altında olduğu bir dönemde, MKM sanatçılarının toz bulutunun arasında ‘gözleri aydınlatan bir şeyleri fısıldadığına’ dikkat çekti. Eserlere MKM dansçıları Yeşim Çoşkun, İsmet Köroğlu ve Serhat Kural da performanslarıyla renk kattı.

Baba Tahirê Uryan Hemedani, İran Kürdistan’ının (Rojhilat) Lorîstan-Hemedan şehrinde doğmuş ve orada yaşamını yitirmiş. Doğum yılı hakkındaki bilgiler kesin olmamakla birlikte 937-1010 yılları arasında yaşadığı tahmin ediliyor. Uryan’ın felsefi yönünün güçlü olduğu eserleri Diwana Dubeytî eserinde toplanmıştır.

İSTANBUL/dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR