Sanatçıya biat dayatılıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

OHAL koşullarında sanat alanında üretim yapmaya çalışan Adana Umut Sahnesi oyuncu ve yönetmeni Şahin Kelleci, “Siyasi iktidar sanatçıyı yalnızlaştırarak, aç bırakarak, olanaksızlaştırarak kendisine biat etmeye zorluyor” dedi.
KHK ile ihraç edilen Eğitim-Sen Üyesi Kelleci, eğitimci kimliğinin yanı sıra Adana Umut Sahnesi’nde oyuncu ve yönetmenlik yapıyor. Kelleci, bu yıl “Cesaret bulaşıcıdır” teması ile düzenlenen 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Adana ayağı için kendisi gibi KHK’lerle ihraç edilen eğitimcilerin yaşadıkları üzerinden bir belgesel hazırladı. Belgesel 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde gösterildi.

OHAL nedeniyle sanat yapmanın zorlaştığını ifade eden Kelleci, “Destek veren kurumlar desteklerini azalttığı için bu noktada bir sıkıntı yaşıyoruz. Seyirci bazında büyük bir düşüş yaşanıyor. Sanatçı bazında ise, ‘suya ve sabuna dokunma, iş yap’ derdine düşüldü. OHAL öncesinde salon kiralanıyordu. Şimdi ise, önce OHAL komisyonundan izin alman gerekiyor, salonu o şekilde tahsis ediyorlar. OHAL izin vermezse, salonda oynayamıyorsunuz” dedi.

MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR