Saray tiyatrosuna bir itiraz: Sokak tiyatrosu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Halk tiyatrosu olarak bilinen sokak tiyatrosu, Güney Kürdistan’da yeni yeni seyircisiyle buluşuyor. Yönetmen Mihemedî sokak tiyatrosunun farkını ortaya koyarak, ‘Sokaktaki tiyatro halkındır ve onlar için sanatını sergiler’ dedi

Rojhilat (Doğu Kürdistan) ve Güney Kürdistan’da kültür sanat adına dünenlenen birçok etkinliğin yanında, tiyatro etkinlikleri de önemli bir yer alıyor. Bu aralar Güney Kürdistan sokaklarında sıkça karşılaştığımız etkinliklerden biri de, halkın tercihi olan sokak tiyatrosu. Sergilenen oyun etrafında büyük bir kalabalık oluşurken, tiyatrocular da alışagelmiş salon tiyatrosundan farklı, belirli bir yere bağlı kalmaksızın halka açık kısa yoldan ifade tarzını seçerek, hem eğlendiriyor hem de önemli mesajlar vermeyi başarıyor. Doğrudan halkla temas eden sokak tiyatrosu diğer tiyatro tiplerinden farklı, doğaçlama bir şekilde parklarda, sokaklarda 10-20 dakikalık bir performans ile güzel bir gösteri sunuyor. Tiyatro Yönetmeni Muxtar Mihemedî de salon tiyatrosuyla arasındaki farkı ortaya koyarak “sokak tiyatrosu”nun halkla iç içe olduğunu belirterek, “Sokaktaki tiyatro halkındır ve onlar için sanatını sergiler” dedi.

Hem mekân hem de mesaj farklı

Güney Kürdistan’da sergilenen sokak tiyatrosu ve salon tiyatrosu hakkında konuşan yönetmen Mihemedî, sokak tiyatrosu ile salon tiyatrosunun farklı olduğunu söyleyerek, her iki tiyatro türünün hem mekân, hem de mesaj olarak farklı olduğunu kaydetti.

Seyircilerini arıyor

Sokak tiyatrosunun entelektüelin yönü olduğunu belirten Mihemedî, “Sokak tiyatrosu özel olarak sokaktaki halka bağlıdır ve salon tiyatrosu arasında büyük bir fark var. Salon tiyatrosunda sen duruyorsun, oturuyorsun halk sana geliyor. Bilet alıyorsun, elektrik, aydınlık, sahne, aktör var. Dışardan ses gelmiyor. Ancak sokak tiyatrosu sokakta seyircileri arıyor. Oyuncular izleyicilere gidiyor. Salon tiyatrosu gibi değildir. Sokaktaki tiyatro halkındır ve onlar için çalışır. Halklar arasında ayrım yapmaz. Yönetmen, aktör ortak bir amaç için çalışıyor” dedi.

Güney’de yeni başlıyor

Sokak tiyatrosunun oyuncular ile seyirciyi birleştirdiğini söyleyen Mihemedî, aktörün birebir halkın olduğunu ifade etti. Rojhilat’ta sokak tiyatrosunun çok ilerlediğini söyleyen Mihemedî, “Burada tiyartro alanında çok başarılı kişiler var ve İran’ın tamamında öyle kişiler yok. İran’da Merîwan Festivali var. 23 yıllık tiyatro geçmişi var. Ancak Güney Kürdistan’da yeni yeni başlıyor ve çok sorunları var. Ama iyiye doğru gideceğine inanıyorum” diye konuştu. Güney Kürdistan’da sokak tiyatrosu için altyapı sorunlarının olduğunu söyleyen Mihemedî, “Baştan aktör, yönetmen, sahne, kostüme kadar sorunları var. Sokak tiyatrosunu tanıma konusunda eksikleri var” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR