Savaşa absürt bir bakış

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dünyaca ünlü yazar Eugene lonesco’nun yazdığı ‘Frenzy For Two, or More’ oyunu, ‘Heftûheşta Du Kesan’ adıyla Teatra Yekta Hêvi tarafından sahneleniyor. Daha önce 5 defa seyirciyle buluşan oyun, yenilenen oyuncu kadrosuyla Cumartesi günü Amed’de sahnelenecek

Coğrafyamızda korkunç bir savaş var. Bir yandan insanlar hayatını kaybederken, diğer yandan da hayat olağan bir şekilde devam ediyor. Tam da Eugene lonesco’nun 1962’de yazdığı ve konusu ikinci dünya savaşı sırasında geçen “Frenzy For Two, or More” oyununda anlattığı gibi. Dışarıda korkunç yıkımlara neden olan bir savaş varken, 17 yıllık evli çift, silah ve bomba sesleri altında kaplumbağa ve salyangozun aynı olup olmadığını tartışıyor. Ancak bu absürt tartışmaya rağmen, savaşın gerçekliğinden de kaçamıyorlar. Türkçeye “İki Kişilik Hırgür” olarak çevrilen oyun, Eser Çetin tarafından “Heftûheşta Du Kesan” adıyla Kürtçeye çevrildi. Teatra Yekta Hêvi tarafından, daha önce 5 kez sahnelenen oyun, yeniden seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. En son Mayıs ayında 5. Amed Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşan oyun, değişiklikler yapılarak yeniden sahnelenecek. Oyun adından da anlaşılacağı gibi iki kişilik. Oyunu Kürtçeye kazandıran Eser Çetin, aynı zamanda oyuncusu. Diğer oyuncu ise, Rabia Şilan Alagöz. Oyunun yönetmenliğini Özgür Adıgüzel, yardımcı yönetmenliğini ise, Gıyasettin Şehir yapıyor.

‘Eksikliklerimizi giderdik’

Yönetmen Özgür Adıgüzel, oyunun konusunun absürt olması ve Kürtçede bu tarz oyunların fazla olmaması nedeniyle, başlangıçta oldukça zorlandıklarını söylüyor. Ancak hem kendi aralarında hem de Amed Tiyatro Festivali için dışarıdan gelen tiyatrocularla tartışarak, bu zorluğu aştıklarını ve iyi bir oyun ortaya çıkardıklarını ifade ediyor.

Sahneler efektlerle gerçekçi kılındı

Adıgüzel, daha önce festivale yetiştirmek için aceleye getirildiğinden, oyunda bir takım eksiklikler olduğunu ancak bu eksiklikleri geçen sürede yaptıkları hazırlıklarla giderildiğini söyledi. Seyirciye daha iyi bir oyun izleteceklerini belirten Adıgüzel, “Daha önce savaşın gerçekliğini ritimle vermeye çalıştık. Ancak bunun tam olarak savaşı yansıtmadığını düşünerek, ses teknikleri aracılığıyla bomba ve silah efektleri ile sahneleri daha gerçekçi hale getirdik” diyor.

Bir yanda yaşam bir yanda ölüm

Oyunun konusunun de kendileri açısında ilginç olduğunu kaydeden Adıgüzel, oyunu sahnelemeye karar verdikleri süreçte, Sûr’da çatışmaların yaşandığını ifade ediyor. Tıpkı oyunda olduğu gibi o dönemde de, bir yandan her gün insanların öldüğünü, bomba seslerinin geldiğini diğer yandan da kentin diğer taraflarında, hayatın olağan akışının sürdüğünü vurgulayan Adıgüzel, bu nedenle Amed seyircisinin oyunu daha farklı bir gözle izleyeceğine inanıyor.

Cumartesi günü sahnelenecek

Oyun ilk olarak 21 Ekim Cumartesi günü, Galeria’da bulunan Şanoya Bajer a Amedê’de, saat 19.00’da sahnelenecek. Pazar günü ise, yine aynı saatte Diclekent Pale’de seyirciyle buluşacak. Oyun 3. Kürt Kültür ve Sanat Günleri kapsamında İstanbullu tiyatroseverlerle de buluşacak. 27 Ekim Cuma günü Bostancı Su Gösteri Sanatları Merkezi’nde izlenebilecek.

İhsan Polat/Özgürlükçü Demokrasi

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR