‘Şehir Tiyatrosu’ geliyor

Amed Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyumun, Kürtçe tiyatro yapan Şehir Tiyatrosu oyuncularının sözleşmelerini feshetmesine ilişkin konuşan tiyatronun Eş Genel Yönetmeni Elvan Koçer, ‘Alternatif olarak Amed Şehir Tiyatrosu’nu kurmaktayız ve mekan arayışındayız’ dedi

Amed Büyükşehir Belediyesi’ne Ekim 2016’da yapılan baskın ve eşbaşkanların tutuklanmasının ardından atanan kayyum Cumali Atilla, icraatları arasına tiyatrocuların işine son vermeyi de ekledi. Kayyum 27 yıldır tiyatro yapan Amed Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBBŞT) oyuncularını hedef aldı, 31 tiyatrocunun işine son verdi. 1990’da çalışmalarına başlayan Şehir Tiyatrosu Refah Partili Ahmet Bilgin tarafından 1995 yılında kapatılmış, ancak 1999’da HADEP’in belediyeyi kazanmasıyla birlikte yeniden faaliyete başlamıştı. Tiyatronun Eş Genel Yönetmeni Elvan Koçer, kayyum atandıktan sonra kendilerine dönük bir baskı oluştuğunu ve sözleşmelerin feshedilmesinin sürpriz olmadığını belirtti.

‘Gasp üzerinden gelmiş bir yönetim sanata izin vermez’

Koçer, kayyumla birlikte çalışma imkanlarının olmadığını, darbe sonrası halkın kazanımlarının gasp edildiğini belirterek, gasp üzerinden yönetimini meşrulaştıran bir iktidarın da kendilerine sanat yapma imkanı sunmayacağını aktardı. Uzun süredir sahnelerinin kayyum ablukası altında olduğuna vurgu yapan Koçer, bu nedenle çalışmalarını durdurduklarını kaydetti. Kayyum tarafından kendi iç işleyişlerine de bir müdahale olduğuna değinen Koçer, “Kayyum işleyişimizi tamamen kendine bağladı ve bunun sonucunda da kendi tarafından atanan bir kurul oluşturdu” dedi.

Yeniden sahnede olacaklar

Şehir Tiyatrosu’nun kapanmadığını yalnızca yer değiştirdiğini ifade eden Koçer, “Aslında Şehir Tiyatrosu kapanmadı. Sadece Amed Şehir Tiyatrosu yer değiştirdi diyebiliriz. Biz oyuncular olarak işten atıldık, ama meselemiz iş meselesi değil. Çalışmalarımız için farklı alternatif arayışı içindeyiz ve ne olursa olsun halka sanatımızla ulaşacağız. Yine aynı yapıyla bir arada olacağız. Alternatif olarak Amed Şehir Tiyatrosunu kurmaktayız ve mekan arayışındayız” şeklinde konuştu.

“Bir toplumu devam ettiren o toplumun dilidir, kültürdür” diyen Koçer, bu saldırının sadece kendilerine değil topluma karşı da yapıldığını söyledi.

‘20 yıl sonra aynı zihniyet’

20 yıl önce de tiyatrolarının kapatıldığını hatırlatan Koçer, AKP iktidarının yine aynı zihniyeti ortaya koyduğunu ifade etti. 1995 tarihinde hayata geçirilen soykırım operasyonunun bugün de AKP eliyle hayata geçirildiğini ifade eden Koçer, şunları kaydetti: “Bugün de AKP zihniyeti AKP iktidarı aynı şekilde Şehir Tiyatrosunu gelir gelmez dağıtıyor. Bizim diğer kültür sanat alanlarımız da kapatıldı. Daha bir ay önce Batman Şehir Tiyatrosu kapatıldı. Farklı kurumlarda kültür alanında çalışan arkadaşlarımızın ihaleleri feshedildi ve işten atıldı. Bunların ilk icraatları kültür sanata yönelerek kapatmak ve arkadaşlarımızı bu kurumların dışında tutmak şeklinde gerçekleşiyor. Bizler ne olursa olsun mücadele edeceğiz.”

AMED

EN SON EKLENENLER