Selanik’te yarış başlıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

58. Selanik Uluslararası Film Festivali’nin (2-12 Kasım) Uluslararası Yarışma bölümü bu yıl Fransız sosyal felsefeci ve aktivist Simone Weil’in L’enracimenent (Köklendirme /1949) adlı öncü, ufuklar açan kitabının içeriği çevresinde düzenleniyor. Altın ve Gümüş İskender ödülleri için yarışacak 14 film Weil’in kitabının temasına gore seçildi. 20. yüzyılın en önemli aydınlarından biri olan Simone Weil’in kitabında yeni kültürün erk, güç üstüne değil adalet ve sevgi üstüne kurulmasını betimliyor. Albert Camus ile T.S. Eliot’un övdüğü Weil’in mirası seçkin bir manifesto niteliğinde.

Uluslararası Yarışma’da yer alan filmler Beast (Michael Pearce/  İngiltere), Cargo (Gilles Coulier/ Belçika-Hollanda-Fransa), Closeness (Kantemir Balagov/Rusya), Life Guidance (Ruth Mader/ Avusturya), Lucky (John Carroll Lynch/ ABD), No Date, No Signature (Vahid Jalilvand/ İran), Ravens (Jens Assur/ İsveç), The Dragon’s Defense (Natalia Santa/ Kolombiya), The Garden (Sonja Maria Kröner/ Almanya), Those Long Haired Nights (Gerardo Calagui/ Filipinler), Winter Brothers (Hlynur Palmason/ Danimarka-İzlanda). Yarışmadaki 3 Yunan filmi daha sonra duyurulacak.

Ildiko Enyedi’ye saygı

Etkinlik 2 Kasım akşamı 18 yıl sonra yeniden setlere dönen Macar yönetmen Ildiko Enyedi’nin Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü alan On Body and Soul filminin gösterimiyle başlayacak.  Enyedi, peri masallarını, sihiri ve efsaneleri günümüz gerçeğiyle harmanlayan bir sinemacı. Gizemli, şiirsel anlatımıyla gerçeküstü öyküleri gündelik yaşamın içerisine sokuyor. Çağdaş Avrupa sinemasının en özgün kadın yönetmenlerinden Ildiko Enyedi, Budapeşte’de film eğitimi gördü, sanat grubu Indigo ve Bela  Stüdyosu’nun üyesi oldu, kariyerine medya sanatçısı olarak  başladı. Festival, yönetmen ve senarist Enyedi’ye 4 filmiyle saygıda bulunuyor.

On Body and Soul (2017) iki yalnız ruhun düşlerinde  karşılaşmasını anlatan romantik bir masal. Bu masal en umulmadık yerlerde bile aşkın yaşanabileceğini kanıtlıyor. İnsanlar ve hayvanlar, güzellik ve grotesk filmin atmosferini yansıtıyorlar. Simon the Magician (1999) Paris’te yaşayan gizemli büyücü Simon’un sıradışı öyküsü. Ölümle flört eden Simon üç gün boyunca yeraltında uyumayı ve yeniden yeryüzüne çıkmayı deniyor. Magic Hunter (1994) folklorik bir efsaneden esinlenen alegorik çalışma günümüzde Macaristan’da geçiyor. Yapımcılığını ünlü şarkıcı David Bowie üstlenmiş. İlk filmi My Twentieth Century ile Cannes’da Altın Kamera ödülünü alan Enyedi, ikiz kızkardeşler Dora ve Lili aracılığıyla 20.  yüzyıla nostaljik bir bakışla yaklaşıyor. Erken yaşta birbirlerinden ayrılan ikizlerden Dora eskort kız, Lili ise devrimci oluyor. Bir adamın ikisine birden aşık olmasıyla yıllar sonra yeniden buluşuyorlar.

Yeni bir sinema deneyimi: Sanal Gerçeklik Filmleri Yarışması

Bu yıl ilk kez düzenlenen Sanal Gerçeklik yarışmasında Emma Boa (Edinburgh Film Festivali proje müdürü/ İngiltere), Aliki Tsirilagou (Sanat tarihçisi, Nitra Galerisi’nin yöneticisi/ Yunanistan), Aris Dimokidis (Lifo.gr internet sitesinin editor/ Yunanistan) en iyi sanal filme sponsorluğunu Sırbistan Film Merkezi’nin üstlendiği 3.000 Avro tutarında ödül verecek.

 

Sanal Gerçeklik Filmleri Yarışması’nda Bloodless (Gina Kim/ Güney Kore), Dolphin Man (Benoit Lichté/ Fransa), EWA, Out of Body (Johan Knattrup Jensen/ Danimarka), Kinoscope ( Clement Léotard- Philippe Collin/ Fransa), Lifeline (Victor Michelot/ Fransa),  Notes on Blindness (James Spinney-Peter Middleton/ Fransa-İngiltere), On Sight (Pablo Mahave Fernandez/ ABD), Proxima (Mathieu Pradat/ Fransa), Sergent James (Alexandre Perez/ Fransa), We Who Remain (Sam Wolson-Trevor Snapp/ Sudan-ABD) yer alıyor.

 

Alexander Payne yeniden Selanik’te

Yunan kökenli Amerikalı yönetmen yeni filmi Downsizing ile yeniden Selanik Film Festivali’ne katılıyor. Matt Damon’la Kristen Wiig’in oynadıkları film dünyadaki nüfus artışıyla ilgili sosyal bir taşlama. Yerküre’de nüfus iyice artınca insanlar gelecek vaadeden bir buluşla  kendilerini küçültüp yeni bir yaşam biçimine geçiş yaparlar.

Amerikalı yönetmen Alexander Payne ve Buğday (Semih Kaplanoğlu), Dolphin Man (Lefteris Haritos/ Yunanistan) filmlerinde oynayan Amerikalı- Fransız oyuncu Jean-Marc Barr festivalin konuğu olarak Selanik’e gelecekler.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR