Sennur Sezer ödülleri sahiplerini buldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gıda İş Sendikası’nın düzenlediği “Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri” yarışmasınıda ödül sahipleri ödüllerini aldı.

Devrimci İşci Sendikası Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Gıda Sanayi İşçileri Sendikası (Gıda-İş) tarafından ikincisini düzenlenen “Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri” yarışmasının ödül törenini Taksim’de bulunan Cezayir Toplantı salonunda gerçekleştirildi. 7 Ekim 2015 tarihinde hayatını kaybeden, devrimci yazar ve şair Sennur Sezer adına gerçekleştirilen etkinlikte aralarında yazar Aslı Erdoğan, Evrensel Gazatesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan’ın da bulunduğu çok sayıda yazar, gazeteci ve akademisyen ödül törenine katılım gösterdi. Öykü ve şiir dalında ödülü hak edenler tek tek alkışlar arasında ödüllerini aldı.

‘BU ÜLKEDE DİRENENLER MUTLAKA KAZANACAK’

Tören, Sennur Sezer’in anısına düzenlenen sinevizyon gösterimi ile başladı. İlk olarak açılış konuşmasını yapan Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, işçi sınıfını anlatan bir şiir okudu. Okuduğu şiirin ardından Sennur Sezer adına yapılan yarışmanın emekçilerin kendi yaşantılarını kâğıtlara döktüğünü ifade eden Kılıç, “Bu ülkede gazeteciler hapiste, binlerce emekçi KHK ile işinden edildi, yayın evleri kapatılıyor, peş peşe tutuklamalar oluyor. 16 Nisan ardından yaşatılmak istenen başkanlık sisteminde neler yaşayacağımızı günümüzde yapılan baskılar ile anlayabiliyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki geleceği direnenler ve mücadele edenler kazanacaktır” şeklinde konuştu.

‘ŞENNUR DİRENENLERİN YAZARIDIR’

Öykü dalında birinciliği “Acı Bir Sözcük ” öyküsü ile Şeyma Koç, Adnan Özyalçıner’in elinden aldı, Koç aldığı ödülü başta açlık grevi ile direnen Semih Özakça ve Nuriye Gülmen olmak üzere direnen tüm emekçiler adına aldığını ifade etti. Sezer’in 50 yıllık hayat arkadaşı ve yazar Adnan Özyalçıner yaptığı kısa konuşma da ” Şennur kadınların ve işçilerin sesi idi. Direnenlerin ve ezilenlerin sesi olmaya çalışarak hayatını geçirdi. 50 yılımı paylaştığım Sennur benim de hayatım da etkilendiğim iyi bir şair ve yazardı” şeklinde konuşarak Sezer’e olan özlemini anlattı.

Burhan Yeşilyurt ise “Babamın Penceresi” isimli öyküsü ile ikincilik ödülünü alırken, üçüncülüğü ise “Kan” adlı öyküsü ile Sitem Şanlı aldı.

Sezer’in adına okunan şiirler ve kısa anlatımlar ile kadınların ve direnişin sanat ile iç içe yaşanması gerektiği vurgusu yapıldı.

Şiir dalının birinciliğini “Tellafuzun İntiharı” adlı şiiri ile Recep Kahraman, ikincilik ödülünü Gökhan Taner Günsan ” Bu Şiir” isimli şiiri ile alırken üçüncülüğü ise Deniz Aslan “Bir Buluttu Kızımın Saçları” adlı şiiri ile aldı.
Sezer’e adına yapılan ödül töreni ardından 12 Haziran’da doğan Sennur Sezer’in adına doğum günü pastası kesildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR