Sesleri daha gür çıkıyor

KHK ile 22 Kasım’da kapısına mühür vurularak faaliyeti durdurulan Med Kültür ve Sanat Derneği, kursiyerlerine Güngören HDP ilçe binasında ders vermeye devam ediyor

İçişleri Bakanlığı tarafından faaliyetinin durdurulmasının ardından 22 Kasım’da çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılarak kapısına mühür vurulan MED-Kültür ve Sanat Derneği çalışmalarını sürdürüyor. Kursiyerlerinin eğitimlerini sürdürmesi için bir arayış içine giren MED-Kültür ve Sanat Derneği, yolu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Güngören İlçe binasında kursiyerlerine ders vermekte buldu. Dernek, yaklaşık iki haftadır ilçe binasında kursiyerlerine ders vermeyi sürdürürken, kursiyerler bu durumdan memnun olsa da derneğin kapatılmasına tepki gösterdi.

‘Sokakta ve evlerdeyiz’

2012’de Med Kültür ve Sanat Derneği’nde bağlama ile derslere başlayan, şu an Koma Sterkên Azadiye’de yer alan Muhsin Sipan, dernekte nota eğitimini aldığını ve bağlama çalmayı belli bir seviyeye getirdiğini kaydetti. KHK ile Med Kültür ve Sanat Derneği’ne mühür vurularak kapatılmasını hatırlatan Sipan, “Son süreçte tüm kültür dernekleri kapatıldı. Sistem çalışmalarımızın önüne geçmek istedi. Dolayısı ile kültür hareketi kendi çalışmalarını başka alanlara sokaklara, evlere, işyerleri gibi yerlere dağıttı” dedi.

11med2‘Sesimizi daha çok yükselteceğiz’

Derneğin mühürlenmeden önce belli bir öğrenci potansiyellerinin olduğunu ifade eden Sipan, “Sistem derneğimize mühür vurunca açıkçası halktan da büyük bir tepki geldi. Güngören ilçesinde bütün halkımız, çocukları kendi kültür kurumlarına duyarlı ve büyük bir sahiplenme var. Bundan sonra sesimizi daha çok yükselteceğiz” diyerek çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. Dışardaki öğrenci ve öğretmenlere seslenen Sipan, “Kültür ve sanatlarına güç katmaları gerekiyor. Burada çağrımız onlara gelip bizle birlikte kültür sanat çalışmalarımızı yükseltmeleridir” diye konuştu.

‘Bağlama öğreniyorum’

Yaklaşık 3 aydır Med Kültür ve Sanat Derneği’nde bağlama dersi alan 12 yaşındaki Kenan Taş, kardeşi ile birlikte bağlama öğrenmeye çalışıyor. 5’inci sınıfa giden Taş, “Buraya saz öğrenmek için geliyorum. Sazı azıcık öğrendim” dedi. Med Kültür ve Sanat Derneği kapatıldığı için Göngüren’e bağlama öğrenmeye geldiklerini ifade eden Taş, “Buraya gelmemiz biraz zorlaşsa da buradakilerle sohbet ediyorum. Kürtçe öğreniyorum. Derneğin Bağcılar’daki yerinin tekrar açılmasını istiyorum” diye konuştu. Taş’ın babası Cumali Taş da, her hafta sonu iki çocuğunu Güngören’e getirdiğini belirterek, çocuklarının kendi kültür ve dillerini öğrenmek için Güngören’e getirdiğini ancak derneğin kapısına vurulan mührün kaldırılmasını ve yeniden faaliyete geçmesini talep etti.

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER