Sokağın sanatı belgeselde

0
180

Mersin’de sokak sanatçılarının yaşadığı zorlukları konu alan belgesel çalışması yapan Ali Osman Abalı, alternatif ve halk için yapılan sokak sanatının görülmesini sağlamak amacıyla böyle bir işe giriştiğini belirtiyor

Fotoğraf sanatçısı Ali Osman Abalı, sokak sanatçılarının yaşadığı zorluklar ve çalışma şartlarını konu alan fotoğraflarla bir belgesel çalışması yapıyor. Mayıs ayında başladığı projenin bitmek üzere olduğunu kaydeden Abalı, Mersin’de son dönemlerde sokak sanatçılarının arttığını halkın da buna ilgisinin dikkat çekici olduğunu söyledi. Abalı, onların yaşadığı sorunları ve halk için sanat yapmanın mücadelesini anlatmak için belgesel yapmaya karar verdiğini belirtiyor. 3 ay boyunca farklı sokak sanatçısı gruplarını izlediğini, onlarla birlikte sokaklarda gezdiğini kaydeden Abalı, “Sokakta sanatın var olması taraftarlarından biriyim” diyor.

Sokak sanatının hem halk için hem de sanatçı için farklı getirileri olduğunu vurgulayan Abalı, “Belgesel, grupların yaşadığı zorlukları, kitleler ile iletişimleri, amaçlarını konu alıyor. Yapacağım çalışmanın Mersin’de sokak sanatçılarını anlatacak bir iş olacağına inanıyorum” dedi.

 

Sokak ve bağımsızlık

İktidarların sanatı ve sanatçıyı fazla desteklemediğini, bu nedenle de sokakta yapılan sanatın değerli olduğunu dile getiren Abalı, bundan dolayı da kendisini sokağı gerçek anlamda aktarmak zorunda hissettiğini ifade etti. Çalışmada 6 grubun yer aldığını aktaran Abalı, “Hem yaptıkları sanatı görünür kılmak hem de bir başka sanat dalında da onlara yer vermek istedim. Sadece Mersin’de değil dünyanın her yerinde bağımsız olarak bir şeyler yapmak isteyen sanatçılar her zaman zor durumda kalıyor. Bizim de amacımız yaptığımız çalışma ile o sanatçıları herkese tanıtmak olacak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here