‘Sokrates’in Savunması’ Kürtçeye çevrildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sokrates’in Atina’da yargılandığı sırada mahkemede yaptığı savunmalarını konu alan ‘Sokrates’in Savunması’ Mehmet Kurt tarafından Kürtçeye çevrildi

Dünyaca ünlü Yunan filozof Sokrates’in Atina’da yargılandığı sırada mahkemede yaptığı savunmaları konu alan ve Sokrates’in öğrencisi Platon tarafından kaleme alınan “Sokrates’in Savunması” adlı kitap Kürtçeye çevrildi. Mehmet Kurt tarafından Kürtçeye çevrilen ve J&J yayıncılık tarafından yayımlanan “Pareznameya Sokrat” raflardaki yerini aldı.

Sokrates’in mahkemedeki savunmalarını içeren iki metinden oluşan kitap, milattan önce 399 yıllarında yargılanan Sokrat’ın savunmalarını not eden Platon tarafından kaleme alındı. Platon tarafından kaleme alınmasına rağmen bir otobiyografi özelliği taşıyan kitap, felsefi kitap okumayı sevenler için Kürtçeye çevrildi. Eşsiz bir hitabet olma özelliği de taşıyan “Sokrates’in Savunması” yöneticilere getirdiği eleştiri, Kilise’nin dışına çıkan farklı düşüncelere vurulan zincir günümüzle bağlantı kurulması açısından güncelliğini yitirmeyen bir eser olarak Kürt okuyucularıyla buluştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR