Tiyatro dünyasında iki kayıp

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sanlı, bir dönem gazetemiz için de eleştiri yazıları kaleme almış, “Bilimsel İnsancılık” isimli deneme yazısıyla da Cumhuriyet Gazetesi Deneme Yarışması Ödülü’nü kazanmıştı.
Sevgi Sanlı, 2 Temmuz 1925’te İzmir’de dünyaya geldi. Sevgi Batur imzasını da kullandı. Saday-ı Hak ve Halkın Sesi gazetelerinin sahibi ve başyazarı Mehmet Sırrı (Sanlı) Bey’in kızıdır. İzmir Amerikan Kız Koleji (1945) ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi (1950) mezunu Sanlı, Ankara’da Devlet Tiyatroları’nda başdramaturg (1956-76) ve Ankara Radyosu’nda İngilizce spikeri olarak çalıştı.
1976’dan itibaren İstanbul’da çevirmenlik ve tiyatro eleştirmenliği yapmaya başlayan Sevgi Sanlı, TDK, TYS, PEN Yazarlar Derneği, Tiyatro Yazarları Derneği ve Uluslararasi Tiyatro Eleştirmenleri Birliği üyesiydi. Eleştiri yazıları Cumhuriyet Gazetesi ve Gösteri dergisinde yayımlandı.
İlk oyunu “Dilsizlerin Dili”, 1950’de İstanbul Şehir Tiyatroları’nda; diğer oyunları Devlet Tiyatroları, İstanbul Şehir Tiyatroları ve özel tiyatrolarda sahnelendi. “Bilimsel İnsancılık” adlı denemesiyle 1963 Cumhuriyet Gazetesi Deneme Yarışması Ödülü’nü; “Küçük Tilkiler” adlı çevirisiyle 1972-73 ve “Bu Hesapta Yoktu” adlı çevirisiyle 1973-74 Ankara Sanat Sevenler Derneği ödüllerini; “Rita” adllı çevirisiyle 1981 Avni Dilligil Ödülü’nü, 1981 Ankara Sanat Evi Odülü ve 1993 Kültür Bakanlığı En İyi Eleştiri Ödülünü; Sinekli Bakkal uyarlamasıyla 1997 Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi Uyarlama Oyun Yarışması Büyük Ödülü’nü aldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR