Tiyatrocular: İmkanlar yoksa yaratıcılık var

Post date:

Author:

Category:

OHAL ile artan hak ihlalleri ve baskıların tiyatro sahnesini de etkilediğini belirten oyuncu Nazmi Karaman, “Tüm imkanlar elinizden alındığında yaratıcılığınızı kullanmaya başlıyorsunuz. Bizi aydınlığa kavuşturacak olan da budur” dedi.

Olağanüstü Hal (OHAL) süreciyle artan hak ihlalleri ve baskı sanat dünyasını da etkiliyor. İktidarın sanat üzerindeki sansür ve yasakların artarak devam ettiğini dile getiren alternatif tiyatro oyuncuları, oyunlarını sergileyecek salon bulmakta zorlandıklarını ifade etti. Her koşul altında alternatif arayışın süreceğini de belirten oyuncular, baskının olduğu yerde üretimin de arttığını vurguladı.
‘BARIŞ İÇİN SÖZ ÜRETİLMELİ’
Sanatçılar Yürüyor Platformu üyesi Ertürk Erkek, İktidar mekanizmasının sanat üzerinde her dönem baskı kurduğuna dikkat çekerek, baskının en çok da tiyatro alanında uygulandığını söyledi. Erkek, iki hafta önce yasaklanan “Çevreci Afacanlar” çocuk oyununu hatırlatarak, “İçinde savaş karşıtı sözler var diye çocuk oyunu yasaklandı. Normal şartlarda savaşı savunmak suçtur” Erkek, baskılara karşın barış için bol miktarda söz üretilmesi gerektiğini söyledi.
‘SAHNEDE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
Oyuncunun seyirciyle buluşmasına yönelik engelleme çabalarına karşı alternatif tiyatronun önemine işaret eden Erkek, şöyle devam etti: “Her gece onlarca sahnede onlarca farklı konu seyirci karşısına çıkıyor. Oyuncu orada seyirciye dokunuyor. En kıymetli şey, seyirciyi orada görmek, seyirciyi hissetmek. Seyircinin nefesini duyabildiğimiz sürece sahnede olmaya devam edeceğiz.”
‘TİYATRO BARIŞI SAVUNMALI’
Sanatın insanları uyandırma görevine vurgu yapan Bêrû oyunu yönetmeni ve oyuncusu Nazmi Karaman ise, “İlk insanın var olduğu andan beri sanat vardır. Ve bununla birlikte baskılar da var olmuştur. Sanatçı ise uygulanan baskı ve yasaklamalar karşısında özgürlüğü savunmalı, yanlış gördüğünü söylemelidir. Tiyatrocu bunu oyunuyla ifade etmelidir. Barışı, kardeşliği, güzelliği savunması gerekir” diye konuştu.
‘BASKILAR ÜRETİME TEŞVİK EDİYOR’
Baskıların insanlara yeni şeyleri üretme ihtiyacı hissettirdiğini belirten Karaman “Baskıların olduğu dönemlerde sanat yenilenmeye giriyor. Tüm imkanlar elinizden alındığınızda yaratıcılığınızı kullanmaya başlıyorsunuz. Bizi aydınlığa kavuşturacak olan da budur” ifadelerinde bulundu.
‘DAYANIŞMAYI BÜYÜTMELİYİZ’
Artan baskılar karşısında alternatif tiyatroların dayanışma içinde olması gerektiğini sözlerine ekleyen Karaman, sözlerini şöyle tamamladı: “Tüm tiyatrocuların bir ortamda buluşup baskılara karşı neler yapabiliriz? Sahne bulamayan alternatif tiyatrolar için nasıl kapılarımızı açabiliriz, diye düşünmesi gerekir. Kürtçe oyun oynadığımız için salon vermiyorlar. Birçok yerde sahne bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Alternatif tiyatrolar olarak sahnelerimizi açmalı, dayanışmayı büyütmeliyiz. Sanatın önünü açacak bir alan yaratmaya çalışmalıyız.”
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR