Tüm bahar festival olsun diye…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Önümüzdeki yıl kadınlar için film festivali düzenleyecek olan Uçan Süpürge ve Filmmor 10 Mart’ta perdeyi açacak. Filmmor’dan Melek Özman, ‘Kadın dayanışmasıyla tüm bahar ve hayat festival olur’ dedi

2018 yılında birlikte hareket etme kararı alan Filmmor ve Uçan Süpürge, 2018’de kadınlar için “Festival Baharı” düzenleyecek ve perdeyi 10 Mart’ta Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde açacak.
Uçan Süpürge 20, Filmmor ise 15 yıllık birikimiyle gerçekleştirecekleri kadın filmleri festivalleri kapsamında Türkiye’nin 9 şehrinde kadınları bir araya getirecek. Festivale ilişkin konuşan Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nden Halime Güner, “Bu sadece bir festival değil. Çünkü kamera arkasındaki kadınların emeklerini görünür kılmak için yola çıkıyoruz” diye konuştu.

Yan yana durma zamanı

Güner, “Geçen yıl 20’nci yılımızı kutlarken, ‘20 yılda acaba kaç tane kadın yönetmen oldu, ne kadar birbirimize dokunduk, birbirimizi ne kadar etkiledik?’ diye kendimizi sorguladık. Bunlarla tanışmak ve buluşma isteği hissettik, ihtiyaç duyduk. Böyle bir çalışmayı yaptığımızda Filmmor’u aradık. ‘Kadın yönetmenlerin çektiği filmleri gösteren festivaller olarak, zaman dayanışma, yan yana bulunma zamanı, birlikte yapalım mı?’ diye sorduk. Onlar da incelikle kabul ettiler ve daha sonra kadın yönetmenlerden Türkan Şoray ve kadın yapımcılardan da Zeynep Özbatur Atakan’la birlikte oturup toplantı gerçekleştirdik ve karar aldık” dedi.
Filmmor’un 10-17 Mart İstanbul’da, Uçan Süpürge’nin de 10-17 Mayıs Ankara’da olacağını; ancak daha sonra 9 ile gitme kararı aldıklarını belirten Güner, “Bu dayanışma çok kıymetli geldi. Amacımız, bu süreçteki dayanışmayı bütün kadınlara taşımak; dileğimiz, kadın örgütlerini de bu dayanışmaya kendi bulundukları illerinde bunu yaygınlaştırmak” diye konuştu.

 

Mırıltılardan sese…

Filmmor’dan Melek Özman ise, bu zorlukların başında 5 bin yıllık erkek egemenliği, 100 yıllık erkek egemen sinema sektörü, cinsiyetçi iş bölümü, yaşadıkları coğrafya ve koşulların olduğunu söyledi. Bu zihniyeti değiştireceklerini ve zorlukların üstesinden dayanışmayla geleceklerini ifade eden Özman, “Bizler kadın sinemacılar olarak ve tabi kadınlar olarak ayağımızı sağlam basmak için cinsiyetçi iş bölümünün kalıpları dışına çıkmak durumundayız. Bizim festivalleri yapabilmemiz için dayanışmaya ihtiyacımız var. Ama ondan da öte dayanışma iklimini yayabilmeyi, alanını genişletebilmeyi diliyoruz” dedi.

Filmmor ve Uçan Süpürge’nin hem bağımsız hem de uzun yıllardır aralıksız her yıl kadın filmleri festivali yaptığını söyleyen Özman, “Son yıllarda tüm dünyada sektördeki ayrımcılığı, tacizi de daha yüksek sesle konuşuyoruz. Buralarda tacizi, ayrımcılığı henüz mırıldanıyoruz; ama her mırıltı muhakkak duyurulur bir sese dönüşür” ifadelerini kullandı.

Özman, festivalin içeriğine dair şunları söyledi: “10 Mart – 17 Mayıs arası festival var, hafta içi seyahatler-hazırlıklar, her hafta sonu bir yerde kadın filmleri festivali olacak. Festivallerin ayrı programları var; ama Filmmor ve Uçan Süpürge’nin ortak programları da olacak. ‘Bedenimiz Bizimdir-Cinsel Taciz, Anısına: Kate Millet-Şirin Tekeli, Kendine Ait Bir Cüzdan’ gibi ortak tema bölümleri; Şirin Tekeli sergisi, film üretim atölyesi gibi ortak etkinlikler olacak. Henüz içeriği hazırlıyoruz. ‘Kadın dayanışması festivaldir’ diyoruz. Kadın dayanışmasıyla tüm bahar ve hayat festival olur.”

 Bilal Seçkin-MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR