Tunç Soyer: Bu hikaye yalnızca Ahmet Kaya’nın değil, koskoca bir ülkenin hikayesi

Post date:

Author:

Category:

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sanatçı Ahmet Kaya, ölümünün 21’inci yıl dönümünde, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde anma gecesi düzenledi.

Geceye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eski CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sanatçılar ve çok sayıda İzmirli katıldı. Salona sığmayan kalabalık için açık havaya beyaz perde kuruldu.

‘ARDINDA BİRBİRİNDEN GÜZEL ŞARKILA VE HÜZÜNLÜ HİKAYE BIRAKTI’

Anma gecesi gazeteci Can Dündar’ın hazırlayıp sunduğu Ahmet Kaya belgeseli ile başladı. Belgesel gösteriminin ardından konsere geçildi.

Anma konserinin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Şüphesiz ki gönül, başka türlü bir Ahmet Kaya gecesi yaşamak isterdi. Gönül isterdi ki o, bugün aramızda olsaydı. Onla birlikle ağlasaydık, mahur besteyi onunla çalsaydık. Gönül Ahmet Kaya’yı anma gecelerinde buluşmayı dilemezdi. Ne yazık ki o, büyük bir özlem duyduğu ülkesinden uzakta, Paris’te sürgündeyken geçirdiği kalp krizi sonucu çok genç yaşta aramızdan ayrıldı ve ardında birbirinden güzel sayısız şarkı ve bir hüzünlü hikaye bıraktı. Bu hikaye yalnızca Ahmet Kaya’nın hikayesi değil. Koskoca bir ülkenin hikayesi” ifadelerini kullandı.

‘YARALI KUŞLARIN AHMET KAYA’SI RAHAT UYU, BİZ VARIZ’

“Ahmet Kaya, yaşamı boyunca zulme ve haksızlıklara başkaldırdı” diyen Soyer, şöyle devam etti:

“Bu yüzden yaşamını sürgünde yitirdi. Biliyorum ki bu ülkede hemen herkes, Ahmet Kaya’nın bıraktığı bir eserde kendini bulmuştur. Herkes bir gün mutlaka Ahmet Kaya’nın çınarı altında soluklanmıştır. ‘Yüreğim ve beynim, yaşadığım sürece dünyanın her yanında acılar çeken halkların yanında olacak. Bunun bedeli beni yaşadığım topraklardan, ülkemden, halkımdan, işimden, ailemden, sevenlerimden koparmak bile olsa, ben ceketimi daima yağmurlara asacağım.’ Biz de kararlılığımızı, onun bu ölümsüz sözlerine asıyoruz. Ahmet Kaya vakitsiz hırsa başkaldıran adam. Bir arada yaşamı, kardeşliği ve barışı savunan usta. Edirne’den Ardahan’a, ülkesinin her karış toprağına aşık yürek. Sayende daha cesur, daha güçlü ve kararlıyız. Yaralı kuşların Ahmet Kaya’sı rahat uyu, biz varız.”

Ahmet Kaya’nın şarkı ve bestelerinin seslendirildiği konserde, ilk olarak sahneye Cem Adrian çıktı. Adrian’ın ardından sanatçı ve Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir dinleyenlerle buluştu.

Gecede son olarak sahneye Hilmi Yarayıcı çıktı. Yarayıcı konserin son şarkısını Ahmet Kaya’ya ve tüm devrimcilere armağan ettiğini belirterek “Çav Bella” marşını söyledi.

alevinet12/İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR