‘Türk dizilerinin hedefi Kürt toplumu‘

Post date:

Author:

Category:

Kamuoyunda Kürt halkına karşı nefret suçu işlediği eleştirisi nedeniyle sık sık tartışma konusu olan Türk dizilerinin Güney Kürdistan’da yayınlanması, tepkilere neden oluyor.

Güney Kürdistan’da Türk dizilerinin gösterildiği çok sayıda TV kanalı var ve bu dizilerin çoğu herhangi bir kültürel ve toplumsal değer gözetilmeden, denetlenmeden ekranlarda yayınlanıyor.

Silêmanî Aydınlanma Merkezi Müdürü Babekir Direyî, Türk dizilerinde Kürt halkına karşı saygısızlık yapıldığını ve bu dizlerin şikayet edilmesi gerektiğini söylüyor: “Türk hükümeti faşisttir ve binlerce Kürt hapisanelerde, Kürt köyleri ise yıkılmış durumda. Türk dizilerinde Kürt halkına karşı her türlü saygısızlık yapılıyor. Bunların durdurulması lazım.”

O paralar Kürtçe’ye aktarılsın

Basın-yayın ve dağıtım kurulu üyesi Dilman Kemal ise, birincil görevlerinin kanalların denetlenmesi olduğunu ancak bu kanalları denetleyecek mekanizmaya ekonomik nedenlerden dolayı sahip olmadıklarını söylüyor. Türk dizilerine aktarılan paraların Kürtçe eserlere aktarılması durumunda daha faydalı olacağını vurgulayan Kemal, “Her devlet, bir dizi yayınlama konusunda belirli amaca sahiptir. Ama televizyonların da ne yayınladıklarını bilmeleri gerekir” diyor. Dublaj şirketi sahibi olan Dana Hamidi de şu sözleri ifade ediyor: “Kanallar reytingleri arttırmak ve izleyici sayısını yükseltmek istiyor. Bu nedenle de ulusal hassasiyetlere kulak asmıyorlar. Birçok defa Türk dizilerinde Kürt toplumu hedef alınıyor. Dizi filmlerde; cinayet, çocuk kaçırma, uygunsuz ve tüm kirli işler Kürtler’e bağlanıyor.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR