TÜYAP sahafları: Bu yıl okuyucu ilgisiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda sahaflar, satışların geçen senelere nazaran daha az olduğunun dile getirdi. Sahaflar, kendilerine sınırlı bir yer verilmesinden de şikayetçi

Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. (TÜYAP) tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle hazırlanan 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 4’üncü gününde devam ediyor. “İyi ki varsın edebiyat” temasıyla gerçekleştirilen fuara yurt içi ve yurt dışından 820 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılırken, gün içerisinde panel, söyleşi, tiyatro gösterimi gibi 10’a yakın etkinlik okurseverlerle buluştu. Eski kitapların, plakların, kasetlerin, kartpostalların satıldığı sahaflar ise, satışların geçen seneye oranla daha düşük olduğuna dikkat çekti.

‘Stant sayısı çok yetersiz’

Hermes Sahaf’tan Ümit Nar, sahaflar olarak yedi yıldır fuarda kendilerine yer ayrıldığını, fakat ayrılan yerin 10-11 stant ile sınırlı olduğunu söyledi. Nar, “Stant sayısı çok yetersiz, böyle bir sıkıntımız var. Sahaflar için daha fazla yer ayrılsa hem bizim açımızdan hem de buraya gelen okurların talebi olarak çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu sene fuar biraz sakin, yani insanların fuara rağbeti geçen senelere kıyasla daha az. Umarım önümüzdeki günlerde bu sayı yükselir” şeklinde konuştu. Sahaflara, eskilere, nostalji kültürüne ilginin her dönem olduğunu vurgulayan Nar, kendi müşteri kitlelerinin olduğuna da değinerek, fuarın giriş kısmında yer almalarının okuyucuların ilgisini de çektiğini söyledi.

‘Üsküdar ve beyoğlu festivalleri de durgundu’

Festivalin bu sene durgun olduğunu ifade eden bir diğer sahaf Tahsin Temel Kılıçarslan da, sahafiye okur kitlesinin düşük olduğuna dikkat çekti. “Bir şeyler ters gidiyor ve insanlar okumaya çok yönelmiyor. TÜYAP’a 4’üncü katılışım, önceki yıllar daha canlıydı” şeklinde konuşan Kılıçarslan, genel olarak Beyoğlu ve Üsküdar’da yapılan festivallerin de durgun geçtiğini vurguladı.

 

HABER MERKEZİ

54

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR