TÜYAP’ta ikinci gün: Amaç satış değil okurla buluşmak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, ikinci gününde devam ediyor. Fuarda yerlerini alan Aram Yayınevi, Kor ve Belge yayınları amaçlarının satış değil, okurla buluşmak olduğunu söyledi

Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. (TÜYAP) tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle hazırlanan 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 2’nci gününde devam ediyor. 17 ülkeden 100’e yakın yabancı yayınevinin yer aldığı fuarda, 2 binden fazla imza etkinliği düzenlenecek. Gün içinde çeşitli söyleşiler ve etkinliklerle sürecek olan fuarda, Aram Yayınevi, Belge Yayınları, Kor Yayınları başta olmak üzere amacı sadece kitap satmak olmayan toplumsal hafızaya ışık tutmaya çalışan yayınevleri, yeni kitaplarıyla fuarda yerlerini aldı.

Aram Yayınevi’nden 5 yeni kitap

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Aram Yayınevi editörlerinden Ulaş Güldiken, son 2 yılda 100’e yakın kitaplarının yasaklanmasına rağmen yayıncılık faaliyetlerini durdurmadıklarını ve yeni kitaplar yayınlamaya devam ettiklerini söyledi. Fuarın başlamasına yakın süreçte 5 yeni kitap bastıklarını dile getiren Güldiken “Feminizm ve Erkekler, Uzun Yaz, Yol, Masum Saat, Kenên Hinekirî yeni yayınladığımız kitaplardır. Amacımız kitap satışı yapmak değil, okurlarımızla buluşmak, onlarla sohbet etmek” dedi. Güldiken, fuara özel olarak yüzde 60’a yaklaşan indirimler olduğunu belirterek, okurları 2. Salon 2105 Nolu stantlarına davet etti.

Ekim Devrimi’inden 100. yılına özel kitaplar

Yayıncılık faaliyetine yeni başlayan ve toplumsal gerçeklilik ilkesine bağlı faaliyette bulunduklarını ifade eden Kor Yayınevi çalışanı Burhan Çoşar, okurların yoğun ilgisi ile karşılaştıklarını belirti. Çoşar, fuara ilk defa katıldıkları için heyecanlı olduklarını da aktarırken Ekim Devrimi’nin 100’üncü yılına özel bastıkları kitaplarının olduğunu ve okurları beklediklerini söyledi.

Yayınevlerine ilgi çok

Belge Yayınları çalışanlarından Mehmet Ali Varış ise, halkların tarihsel belleğine ışık tutmaya çalıştıklarını ve yakın tarih kitaplarıyla yayıncılık faaliyetine devam ettiklerini dile getirdi. Varış, fuara ilginin yoğun olduğuna ve amaçları sadece kitap satmak olmayan yayınevlerine ilginin artmaya başladığına dikkat çekti.

12 Kasım’a kadar sürecek fuar kapsamında çeşitli atölye etkinlikleri de düzenlenecek.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR