Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali başlıyor

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nce düzenlenen ‘6. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’ bu yıl ‘Herkes için Adalet’ üst başlığı ve ‘Yoksulluk’ temasıyla gerçekleşecek.

Sadece Türkiye için değil dünya için önemli olan bu etkinliğin koordinatörlüğünü yapan ünlü psikiyatrist Prof. Dr. Bengi Semerci, RS FM’de yayınlanan ‘Burası Türkiye’ programına konuştu.

Teorik bilgilerle sinemanın toplumun aynası olma özelliğini göstermek amacıyla böyle bir festival düzenlendiğini söyleyen Semerci şöyle devam etti: “Adaletin direkt kendisi ile ilgili konuları tartışıp filmlerle gündeme getiren bir festival.”

Prof. Dr. Semerci, festivalde adalet ile ilişkili önemli konuları ele aldıklarını, seçtikleri filmlerin ilk kez gösterilmiş olması ve insanlarda bir şeyler düşündürüp, tartıştıracak filmler olması gerektiğinin altını çizdi.

Festival kapsamında düzenlenen ve sinemaya damgasını vurmuş film gösterimlerinin yapılacağı ‘İz Bırakanlar’ bölümünde ekonomik buhran sonrası yaşanan olayları izleyiciye çok iyi aktaran ‘Gazap Üzümleri’ ve işsizliği konu alan, Charlie Chaplin’in son sessiz filmi olan ‘Modern Zamanlar’ yer alacak.

Temanın ‘Yoksulluk’ olduğu festivalde 4 tanesi Türk filmi toplam 30 uzun metrajlı film yarışacağını belirten Semerci, yarışmada kısa filmlerinde yer alacağını ve yarışmanın sonunda bu kategorilerde bir kazanan olacağını söyledi.

Gösterimleri Beyoğlu Atlas ve Ortaköy Feriye sinemalarında gerçekleşecek olan festivalin biletlerini biletix ve sinema salonları gişelerinden alınabileceğini söyleyen Semerci, “Bilet fiyatları gayet uygun çünkü; bazen konuşmak yetmiyor. Görmek, tartışmalara katılmak ve izlemek gerekiyor, ne anlattığımızı saptayabilmek adına” dedi.

EN SON EKLENENLER