Ursula’nın ‘Anlatış’ kitabı çıktı

0
192

Ursula K. Le Guin’in politik bir bilim kurgu romanı olan ‘Anlatış’, İthaki Yayınları’ndan çıktı. 1974’te yayımlanan Mülksüzler’in ardından Ursula K. Le Guin’in yazdığı ilk Ekumen ve yazarın kaleminden çıkmış son bilim kurgu romanı olan ‘Anlatış’, Kemal Baran Özbek çevirisi ile çıktı

Yazarın ‘Hanish Cycle’ (Hainli Döngüsü) serisinin de bir parçası olan ‘Anlatış’; dinlemek, anlamak ve inanmakla, hakikati tanımlamaya çalışmakla ilgili bir yolculuk öyküsü.

Bu kitapta Le Guin, çoğu eserinde olduğu gibi yine ötekilik ve iletişim gibi temalara eğilerek önyargılara ayna tutuyor. “Din” kavramını sorgulayan yazar, okura politik bir bilimkurgu sunuyor.

Kitabın konusu

Edebiyat ve tarihle arası iyi olan Sutty, baskıcı bir rejimin altında değerlerin nasıl kaybolduğunu, tarihin nasıl silindiğini görmek, bu rejimin ulaşamadığı noktalardaki direnişi incelemek, efsanelerde bahsedilen hikâye anlatıcılarının dünyasını keşfetmek için Aka gezegeninde bir yolculuğa çıkar. Geride bıraktığı dünya ile vardığı dünya arasındaki farklar dehşete düşürücü, benzerlikler ise düşündürücüdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here