‘Yıkım politikaları bilinçlidir’

Post date:

Author:

Category:

Kürdistan’daki DBP’li belediyelere OHAL ile birlikte kayyum atanırken, Agirî Bazid’e atanan kayyumun Ehmedê Xanî heykelini yıkmasına tepki gösteren yazar-sinemacı İlham Bakır, ‘Bu sadece fiziki bir saldırı değildir, onun değerlerinedir’ dedi

OHAL ile Kürdistan’daki birçok belediyeye kayyum atanmış ve kayyumlar Kürt kültürüne, diline ve sanatına saldırılar gerçekleştirmişti. Son olarak Agirî’nin (Ağrı) Bazîd (Doğubayazıt) ilçesine atanan kayyum Ulaş Akhan tarafından 22 Haziran’da Ehmedê Xanî heykeli yıkılmıştı. Anıtın yıkılmasına tepkiler gelince kayyum, anıtın “kazaen yıkıldığı”nı iddia etmişti. Ehmedê Xanî heykelinin yıkılmasına tepki gösteren yazar-sinemacı İlham Bakır, belediyelere kayyum atanmasıyla sanat alanının yok edildiğini belirterek, ‘Sanat kendini olanak ve fırsatlara bağlamaz. Her koşulda sanatçı ve sanat direnme, bir var oluş, hakikat arayışı olarak tanımlar ve geliştirmekle yükümlüdür. İktidarın politika değişikliğiyle Kürt kültürüne, sanatına, Kürtlük ile ilgili ne varsa her şeye dönük ciddi bir imha konsepti geliştirildi” dedi.

‘Ehmedê Xanî özellikle seçilmiş’

Geçmişte de Kürt sanatına, kültürüne, diline geçmiş hafızasına çok ciddi saldırıların olduğunu anlatan Bakır, ancak o dönem inceltilmiş yöntemlerle şimdi ise daha çıplak, açık bir saldırı söz konusu olduğunu söyledi. Bakır, “Ehmedê Xanî’ye neden bu süreçte saldırı var. Kürtler için sembol bir isimdir. Mem û Zîn destanı dünyaca ünlü bir destandır. Böyle bir destan yazmış halk, böyle bir destandan kitap yazmış bir yazar. Ehmedê Xanî gibi bir şahsiyet, ‘Kürt dili ilkeldir’, ‘Edebiyat yapmaya uygun değildir’ çabalarını boşa çıkartacak güçtedir. Onun için de Ehmedê Xanî hedef olarak seçilmiş özel bir isimdir” ifadelerini kullandı. Ehmedê Xanî’nin heykelini yıkarak Kürt halkının sevgisini yıkamayacaklarını vurgulayan Bakır, Kürt halkının da bu yıkıma karşı Ehmedê Xanî’yi Kürtçe okuması, onu sahiplenmesi gerektiğini ifade etti. Bakır, “Bu yıkım politikaları bilinçli yapılan politikalardır. Ama sonuç alamayacak politikalardır. Ehmedê Xanî’nin heykelini kırmak sadece fiziki bir saldırı değildir. Onun değerlerine, kültürüne, sanatına dönük bir saldırıdır. Bunu iyi bilmek ve okumak gerekir” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR