Yordam’dan yeni seri: Marx’ın Fransız Üçlemesi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yordam Kitap “Marksist Klasikler Dizisi”ne Marx’ın Fransız üçlemesi diye anılan Fransa’da Sınıf Mücadeleleri, Louis Bonaparte’ın 18 Brumaire’i ve Fransa’da İç Savaş ile devam ediyor. Fransız Üçlemesi hem tek kitap halinde ciltli basımıyla hem de üç ayrı kitap halinde okurla buluşuyor.

Marksist Klasikler Dizisi kapsamında daha önce Devlet ve Devrim (V. İ. Lenin; Çev. Celal Üster, M. Halim Spatar) ve Halkın Devlet Yönetimine Katılımı (V. İ. Lenin; Çev. Metin Çulhaoğlu) kitaplarını yayınlayan Yordam Kitap, diziye Fransız Üçlemesini ise Erkin Özalp’in Almancadan çevirisiyle okurla buluşturuyor.

Karl Marx’ın Fransa’daki sınıf mücadelelerini konu aldığı Fransız Üçlemesinin, tek kitap hâlinde ciltli basımının yanı sıra üç ayrı kitap hâlinde karton kapaklı basımları da 27 Ekim 2016 günü okurlara sunulacak.

Fransız Üçlemesi, Karl Marx’ın Fransa’daki sınıf mücadeleleriyle ilgili üç temel eserini bir araya getiriyor: Şubat 1848 Devrimi sonrasında yaşanan gelişmelerin çözümlendiği Fransa’da Sınıf Mücadeleleri 1848-1850 ile Louis Bonaparte’ın 18 Brumaire’i ve 1871 Paris Komünü deneyiminin çözümlendiği Fransa’da İç Savaş. Ayrıca, Fransa’da İç Savaş’ın birinci ve ikinci taslakları da kitapta yer alıyor.

Fransa’da İç Savaş’ta, tarihteki ilk işçi sınıfı iktidarını, yani Paris Komünü’nü ortaya çıkaran koşullar, Komün’ün siyasal ve toplumsal önlemleri ve yıkılmasının nedenleri çözümleniyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR