Zilan Festivali bu yıl 1 Temmuz’da

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek olan Zilan Kadın Festivali, ‘Kadın Direnişiyle Özgür Yaşam Kazanacak’ şiarıyla 1 Temmuz günü Almanya’nın Dortmund kentinde Hoeschpark’ta yapılacak. Cenî Kürt Kadın Barış Bürosu’nun organize ettiği festivalin hazırlık toplantısına, Almanya Kürt Kadınlar Birliği (YJK-E) bileşenleri, Ciwanên Azad-Jin, Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) ve Utamara Kadın Buluşma Merkezi temsilcileri katıldı.

Gülbahar Kavcu, Bêrîvan Arîn, Enternasyonal Gruplar, Hanî, Çiğdem Ülkü, İspanya’dan Al Cante Juan Pinila ve Aram Tigran Çocuk Korosu’nun sahne alacağı festivalde, Tev Çand Kadın Govend Grubu da folklor gösterileri sunacak. Festival’de Kürt giysilerinin sahneleneceği defile gösterimi de var.

Almanya, Hollanda ve Belçika’dan kadınların katılacağı festival, farklı içeriklerde 3 ayrı panelle başlayacak. Panellerin birini kadın akademisyenler, birini Kürt Kadın Hareketi, birini de genç kadınlar üstlenecek. Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Ayşe Efendî ve HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in yanı sıra CENİ, TJK-E, YJK-E temsilcileri birer konuşma yapacak.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR