Alevi televizyonları ‘Canlar TV’ için mi kapatılıyor?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevilere yönelik yayın yapan TV 10’un ardından YOL TV’nin de kapatılması, AKP Hükümeti’nin kurulma hazırlığı yapılan “Canlar TV”ye alan açma olarak yorumlandı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu RTÜK, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret” ve “terör örgütlerini övücü yayın” yaptığı iddiasıyla yayınlarının sona erdirilmesi için TÜRKSAT’a karar iletildiği öne sürülse de YOL TV çalışanları, henüz bir tebligatın gelmediğini kaydetti.

Dihaber’e konuşan YOL TV Haber Müdürü Işıl Kurt, böyle bir girişimi beklediklerini söyledi. Televizyonlarına ilişkin “yayın durdurma” kararının alındığı bilgisini veren Kurt, “Yayın durdurma kararında gidilebilecek en uç nokta kanalı TÜRKSAT üzerinden kaldırmak. RTÜK şu an kararı TÜRKSAT’a iletmiş. Biz de çıkacak kararı bekliyoruz” dedi.

‘BÖYLE BİR KAPATMAYI BEKLİYORDUK’

Televizyonlarının kapatılmasına yönelik girişimin son zamanlarda ülkede yaşanan olaylardan bağımsız olmadığını vurgulayan Kurt, “Böyle bir kapatmayı bekliyorduk. Ülkede yaşananlara çok da şaşırmamak lazım bence. Cumhurbaşkanı’na hakaretten binlerce insan tutuklanırken, siyasi parti liderleri alıkonulurken , Alevilerin sesine dönük bir saldırının olmaması şaşırtırdı doğrusu. Burada esas olan şey, tüm muhalif sesleri kıstırmaya yönelik başlattıkları saldırı furyası” diye konuştu.

‘BAŞKANLIK REFERANDUMU ARİFESİNDE KAPATMAK MANİDAR’

Yakın zaman önce birçok basın yayın kuruluşu ve medya kuruluşunun Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılmasının ardından sıranın kendilerine de geleceğini tahmin ettiklerini sözlerine ekleyen Kurt, muhalefete nefes aldıran, kendi sesini duyurma imkânı veren kanallardan sadece YOL TV’nin kaldığını belirterek bunun da engellenmeye çalışıldığını söyledi. Kurt, kapatılmaya yönelik girişimin olası bir “Başkanlık referandum” arifesinde yapılmasının ise kendileri açısından “manidar” bir durum olarak değerlendirdi.

‘KAZANIMLARIMIZ ELİMİZDEN ALINIYOR’

Başkanlık Sistemi’nin Meclis’ten geçmesi dahilinde birçok kampanyanın, tepkilerin ortaya çıkacağını ifade eden Kurt, “YOL TV, muhalif tüm kesimlerin sesini duyurmaya çalışan kanallardan biri olacaktı, bunu engellemek için böyle bir girişim olduğunu düşünüyoruz” dedi. YOL TV’nin bir başka özelliğinin de Alevi halkının sesini olduğuna dikkat çeken Kurt, 10 yıldır yayın hayatını sürdüren kanalın, özellikle Avrupa’da yaşayan Alevilerin kurduğunu belirtti. Kuruluşunda devletten maddi manevi hiçbir destek almadıklarını, Alevilerin kendi öz gücü ile bu günlere geldiğini ifade eden Kurt, yıllardır elde etmiş oldukları kazanımların ellerinden alınmak istendiğini söyledi.

‘DEVLET KENDİ İLE ÇELİŞİYOR’

Devletin “Canlar TV” ismi ile bir “Alevi” kanal kurma hazırlığı içinde olduğunu öne süren Kurt, şöyle devam etti: “Bu durum ise ayrıyeten çelişkili bir durum. Bir yandan var olan Alevi kanallarının kapatılması, bir yandan devlet yanlısı bir Alevi kanalın açılacak olması… Her zaman, her toplumsal kesimde devlet kendine yakın bir kesim oluşturmaya çalışır. Bu, kirli bir devlet politikasıdır.”

‘GEREKİRSE FARKLI BİR UYDUDAN DEVAM EDERİZ’

Kanallarının kolay kolay kapatılamayacağını da sözlerine ekleyen Kurt, şunları söyledi: “Bizi kapatma gibi bir durumları da olamaz zaten; çünkü bizim merkezimiz Almanya’da. TÜRKSAT’tan çıkarılsak bile çareler tükenmeyecek. Birçok farklı uydu var. Farklı bir uydu üzerinden yayın hayatımızı sürdüreceğiz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR