Basın-İş: Susmayacağız

Post date:

Author:

Category:

Basın çalışanlarına yönelik son günlerde yeniden artan baskılara dikkat çeken DİSK Basın-İş, “Gücümüzü hapishanelerde rehin olarak tutulan gazeteci arkadaşlarımızdan ve gerçeğe olan inancımızdan alıyoruz. Susmayacağız” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Basın-İş Sendikası, gazetecilere yönelik son günlerde yeniden artan baskılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Referandum sonrası gazetecilere yönelik baskıların artarak devam ettiğini vurgulayan Basın-İş, “Tutuklu gazeteci cehennemi Türkiye’de, şaibeli referandum sonuçları sonrası ‘Hayır’ cephesindeki gelişmeleri aktaran, 32 kez erişim engeli baskısına maruz kalan Sendika. Org editörlerinden gazeteci Ali Ergin Demirhan, 48 saattir gözaltında. OHAL gerekçesiyle savcılık Demirhan için 7 günlük gözaltı süresi istedi. Esenler Atışalanı Karakolu’nda tutulan gazeteci arkadaşımız ‘Yapılan oylama sonucunu meşru göstermemeye çalışarak sosyal medya hesaplarından yapılan eylemleri organize etme, halkı kin, düşmanlığa tahrik, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ iddiası ile gözaltına alındı. Yüzde 49 ‘Hayır’ diyenlerin haber olarak görülmediği, çalışmalarının merkez medya tarafından sansürlendiği bir ortamda toplumun yarısını oluşturanların sesi olmaya çalışan Sendika.Org sitesi de aynı gün polislerce basıldı. ‘Evet sonucunu meşru göstermeme’ gibi suni bir suç oluşturan yargının, basın özgürlüğüne yönelik tarafgir yaklaşımını teşhir ediyoruz, basın özgürlüğünün gün gelecek onlara da lazım olacağını hatırlatıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

GAZETECİLERİN DURUMLARI PAYLAŞILDI

Basın-İş gazetecilerin durumları ile ilgili şu bilgiyi paylaştı:

“Oldubittiye getirilmeye çalışılan referandum sonuçları ile ilgili itirazların, protestoların haberleştirilmesinin engellemeye çalıştığı çok açık. İzmir’de YSK protestoları sırasında haber takibi yapan Kamera Sokak kolektifi kurucularından belgeselci Kazım Kızıl tutuklandı.

Diyarbakır Newroz’unda üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un polis kurşunuyla öldürüldüğünü an be an fotoğraflayan dihaber editörü gazeteci Abdurrahman Gök’ün evi de polis tarafından basıldı. Dört kitap ile bir derginin yanı sıra kullanılmayan 2 telefona el konuldu.

Referandum öncesi vereceği oyun rengini açıkladığı gerekçesiyle Doğan Grubu’ndan atılan gazeteci İrfan Değirmenci’nin evi kurşunlandı. Polisin ‘serseri kurşun’ ihtimali üzerinde durması gazetecilere yönelik her tür saldırının ‘meşru’ görüldüğü iklimde kaygılarımızı daha da artırıyor.

Akreditasyonları iptal edilen ya da sınır dışı edilen çok sayıda yabancı gazeteci için de Türkiye’deki baskı ortamı daha da güvensiz hale geldi. 9 Nisan’da Hatay’da gözaltına alınan İtalyan gazeteci Gabriele Del Grande hala serbest bırakılmış değil. 18 Nisan’da açlık grevine başladığı duyurulan gazeteci Muğla’da geri gönderme merkezinde tutuluyor. “

‘SUSMAYACAĞIZ’

Basın-İş son olarak şunları belirtti: “Türkiyeli ya da değil, gazetecilik faaliyetinin tamamen kriminalize edildiği bir ortamda, kamunun haber alma hakkını canları pahasına sürdürmeye çalışan bütün gazetecilere yönelik baskıların referandum sonrası daha da artacağı aşikar. Ama gücümüzü hapishanelerde rehin olarak tutulan gazeteci arkadaşlarımızdan ve gerçeğe olan inancımızdan alıyoruz. Susmayacağız…”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR