Basın Konseyi: Gazeteciler Yaruk ve Güven serbest bırakılsın

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gazeteci Serhat Yaruk ve Cumhuriyet gazetesi internet sitesi cumhuriyet.com.tr’nin Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’in gözaltına alınmasına tepki gösteren Basın Konseyi, gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

Basın Konseyi, gazeteci Serhat Yaruk ve Cumhuriyet gazetesi internet sitesi cumhuriyet.com.tr’nin Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’in gözaltına alınmasına yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

Açıklamada şu ifadeler yer verildi:

“159 gazeteci tutukluyken, 100 gazeteci aranırken yeni bir şok yaşadık. Cumhuriyet Gazetesi’nin internet Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven ve gazeteci Serhat Yaruk’un sabah erken saatlerde gözaltına alındıklarını öğrendik. Gazetecilerin serbest bırakılmasını ve tutuksuz yargılanmalarının sağlanmasını beklerken, yeni gözaltılar ve yeni tutuklamalar, demokrasiyle bağdaşmaz ve bunun gerekçesi açıklanamaz.

Artık kelimeler izleniyor, manşetler gözaltına alınıyor. Suç isnadı var ise ve ‘zanlı’ Cumhuriyet gibi köklü bir gazete haber sitesinin Yayın Yönetmeni ise, yapılacak şey onu ifadeye davet etmek olmalıdır. Evinden gözaltına almak, totaliter rejimlere özgüdür.

Basın Konseyi olarak tüm gazetecilerin tutuksuz yargılanmasını, cezaya dönüşen uzun tutukluluk uygulamasının bir an önce sona erdirilmesini ve yeni soruşturmaların doğrudan gözaltı ve tutuklamalara başvurulmadan sürdürülmesini istiyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR