CFWIJ: Kadın gazetecilere yönelik polis şiddeti yüzde 83.3 oranında arttı

0
142

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ) tarafından aylık olarak hazırlanan rapor açıklandı. Haziran ayının basın özgürlüğüne göre Türkiye’nin yine birinciliği kaptırmaması dikkat çekti. Raporda yer alan verilere göre Haziran ayında 77 kadın gazeteci şiddet, tehdit ve tacize maruz kaldı. Afganistan’da bir kadın gazeteci katledildi. Gazeteci Mina Kahiri, alandaki patlama esnasında annesiyle birlikte yaşamını yitirdi. Mina Kahiri, bu yıl Afganistan’da katledilen dördüncü kadın gazeteci.

Haziran ayında, yargı yoluyla taciz vakalarının sayısı bir önceki aya göre oldukça ciddi bir artış gösterdi. Bu yılın başından beri bir ayda kaydedilen yargı yoluyla taciz vakalarında Haziran ayında rekor kırıldığı belirtiliyor. Türkiye ise 25 vaka ile bu kategoride ilk sırayı aldı. Kadın gazetecilerin aleyhine açılan davalar, yargı yoluyla yapılan tacizin en belirgin tarafı olarak işaret ediliyor.

MAYIS AYINA GÖRE POLİS ŞİDDET YÜZDE 83.3 ORANINDA ARTTI

Sahada kadın gazetecilere yönelik polis şiddeti ise Mayıs ayına göre yüzde 83.3 oranında arttı. Türkiye’de Haziran ayında en az 10 kadın gazeteci sahada haber yaparken polis tarafından fiziksel şiddete maruz kaldı. Türkiye, Haziran ayında dünyada en çok sayıda vaka kaydedilen ülke oldu. Bu sıralamada Türkiye’yi Pakistan ve Filistin takip etti.

BİR KADIN GAZETECİ KATLEDİLDİ

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu tarafından belgelenen ve açıklanan raporda yer alan veriler şöyle:

“Afganistan: Ariana News muhabiri Mina Khairi, 3 Haziran akşamı Kabil’de öldürüldü.

Özbekistan: Dışişleri Bakanlığı, CFWIJ üyesi ve Al-Jazeera ve The Guardian için serbest gazeteci Agnieszka Pikulicka’nın basın akreditasyonunu reddetti.

ÜLKELERE GÖRE POLİS TERÖRÜ

Filistin: Filistin TV’den Christine Rinawi, haber yapım şirketine yönelik yasağı uzatan İsrail güçleri ve resmi makamlar tarafından taciz ve zulme maruz kalmaya devam etti.

Türkiye: Dört kadın gazeteci, Ankara’da kadın gösterilerini takip ederken darp edildi engellendi.

Filistin: Gazeteciler Najwan al-Sumari ve Bara’a Abu Romouz, Şeyh Cerrah semtinde gelişen olayları haber yaparken İsrail silahlı kuvvetleri tarafından saldırıya uğradı.

Pakistan: Popüler olarak Jugnu Mohsin olarak bilinen kıdemli gazeteci Syeda Maimanat Mohsin, 7 Haziran Pazartesi günü bir suikast girişiminden sağ kurtuldu. Bir etkinliğe katıldıktan sonra ayrıldığında konvoyu Okara’da silahlı saldırganlar tarafından saldırıya uğradı.

İsrail: Aşırı sağcı grup, La Familia, gazeteci ve TV sunucusu Ayala Hasson da dahil olmak üzere gazetecilere taşlarla saldırdı.

Rusya: Bağımsız haber sitesi Sota.Vision’ın muhabiri Veronika Samusik, 11 Haziran’da polis tarafından gözaltına alındı.

Türkiye: Dokuz8Haber muhabiri Fatoş Erdoğan, İstanbul Kadıköy’de izlediği bir protesto sırasında polis tarafından fiziksel saldırıya uğradı.

Türkiye: İstanbul’da beş kadın gazeteci sahada engellendi. Gazeteciler de polis tarafından darp edildi.

3 KADIN GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

Pakistan: Gazeteciler Gül Nayani ve Fizza Qureshi, Karaçi’deki konut yıkımlarına karşı düzenlenen bir gösteride sivil bir protesto grubundan aktivistlerle birlikte tutuklandı.

Filistin: Al Jazeera Arabic’in Kudüs muhabiri Givara Budeiri, Şeyh Cerrah’ta bir görevdeyken İsrail güçleri tarafından saldırıya uğradı ve tutuklandı.

4 KADIN GAZETECİYE ŞİDDET VE TEHDİT

Güney Afrika: eNCA muhabiri Ayesha İsmail, Cape Town’da ırkçılık karşıtı bir protestoyu haber yaparken kameramanıyla birlikte tacize uğradı. Muhalefet partisi Güney Afrika Ekonomik Özgürlük Savaşçıları (EFF) yandaşları gazeteciyi tehdit etti.

Belarus: Şair ve Belarus televizyonu sunucusu Valyaryna Kustava, güvenliğine yönelik tehditler nedeniyle kızıyla birlikte ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Birleşik Krallık: Ödüllü gazeteci ve The Telegraph’ın yardımcı editörü Camilla Tominey, web sitesine e-posta yoluyla çevrimiçi ölüm tehditleri aldı. Camilla öncelikle siyaseti ve The Telegraph için Royals’ı kapsar. Ölüm tehdidinin Prens Harry ve Meghan Markle hayranlarından gelmiş olabileceğine inanıyor.

Liberya: Aryee Davis, Green Coast TV’nin çevrimiçi haber platformunda yaptığı iki yayının ardından tehdit mesajları aldı ve mesajlar katlandı.

Amerika Birleşik Devletleri: Fox 26’nın Houston muhabiri Ivory Hecker, canlı yayında ‘şirket patronlarının onu susturduğunu’ iddia ettikten sonra işine son verildi.

Beyaz Rusya: Gazeteci Maria Malevich’in dairesi 4 Haziran Cuma günü evde olmadığı bir saatte polis tarafından basıldı

Fransa: Fransız-Venezüellalı gazeteci Andreina Mujica, 8 Haziran’da Venezuela avukatının yaptığı şikayet üzerine Fransız polisi tarafından arandı.

Hindistan: Serbest gazeteci Saba Naqvi ve Washington Post gazetecisi Rana Ayyub, bir polis müfettişi tarafından suç duyurusunda bulundu.

Kuzey Kıbrıs: Yenibakış Gazetesi muhabirleri Esengül Aykaç ve Deniz Abidin Kuni’ye devlet yolsuzluğuna ilişkin yayınladıkları yazı nedeniyle dava açıldı.

Pakistan: Mevcut hükümetin destekçileri tarafından bildirildiğine göre gazeteci Asma Shirazi aleyhine vatana ihanet suçlamaları için bir dilekçe kaydedildi.

Romanya:  Sa Fie Lumina ile bağlantılı yazar ve araştırmacı gazeteci Diana Oncioiu, eski bir Varatec Manastırı piskoposunun sunduğu dilekçe uyarınca yasal kovuşturmayla karşı karşıya kaldı.

Rusya: Özgür Avrupa Radyosu/Özgürlük Radyosu’nun İdel Gerçekleri projesi muhabiri Darya Komarova, adli makamlar tarafından bir başka yasal takibata maruz kaldı. Darya, geçen yıl ağustos ayından bu yıla kadar protestoları yayınladığı için yargılanıyor

Türkiye: Gazeteci Ayşe Kara’ya yazıları ve Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) üyeliği nedeniyle dava açıldı.

Türkiye: Gazeteci Rojda Oğuz, Van’da örgüte üye olduğu ve propaganda yaptığı iddiasıyla hakim karşısına çıktı. Mahkeme, bir sonraki duruşmayı 12 Ekim 2021’e erteledi.

Türkiye: Hazal Ocak’ın “Damat yolunu bilir” haberiyle ilgili davanın duruşması 17 Haziran’da görüldü. Duruşma 14 Ekim 2021’e ertelendi.

Türkiye: Gazeteciler Sema Karakurt ve Eylem Sonbahar, Antalya’da “kamu görevlisine direnme” ve “hakaret” suçlamalarıyla yargılandı.

Türkiye: Artı Gerçek muhabiri Yağmur Kaya hakkında “terörle mücadelede yer alan kişileri hedef gösterdiği” iddiasıyla soruşturma açıldı.

Türkiye: 17 kadın gazeteci ve medya çalışanının “örgüte üye olmak” ve “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla 9 yıldır süren “KCK Basın Davası” olarak bilinen dava 22. kez ertelendi. . Bir sonraki duruşma 23 Kasım 2021’de yapılacak.

Türkiye: Cumhuriyet gazetesi muhabiri Hazal Ocak, yazı işleri müdürü Olcay Büyüktaş Akça, yazı işleri müdürü İpek Özbey ve foto muhabiri Vedat Arık’ın davası üçüncü kez İstanbul’da görüldü. Mahkeme, duruşmayı 1 Aralık 2021 tarihine erteledi.

Türkiye: 2020’de Dünya Kadınlar Günü Yürüyüşü’ne katılan aralarında Gazete Yolculuk muhabiri Buse Söğütlü’nün de bulunduğu 35 kişiye “yasak toplantıya katılmak, polisin dağıtma emrine karşı gelmek”, “polislere direnmek” ve “mala zarar vermek” suçlamasıyla dava açıldı. Davanın ilk duruşması İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Birleşik Krallık: Araştırmacı gazeteci ve Sarawak Report’un kurucusu Clare Rewcastle, Kuveytli yatırım danışmanı Hammad Al Wazzan tarafından yasal tacize maruz kaldı.

Amerika Birleşik Devletleri: Trump yönetimi, CNN muhabiri Barbara Starr’ın telefon ve e-posta kayıtlarını elde etmek için aylarca süren bir mahkeme savaşı verdi. Haber 9 Haziran Çarşamba günü CNN tarafından paylaşıldı.

İsrail: Hem İsrail’de hem de Filistin’de çalışan gazeteciler, aşırı sağcı Yahudi grupları tarafından çevrimiçi tehditler aldı ve fiziksel saldırılara maruz kaldı.

Pakistan: Birkaç kadın gazeteci, Başbakan Imran Khan’ı ülkede artan cinsel şiddet oranlarına ilişkin açıklamalarından dolayı eleştirdikten sonra Twitter’da cinsiyetçi saldırılar ve tehditlerle karşılaştı.

Amerika Birleşik Devletleri: Liz Essley Whyte, Kamu Dürüstlüğü için salgın haberini yaptıktan sonra çevrimiçi olarak komplo teorisyenleri tarafından hedef alındı.

BİR KADIN GAZETECİYE CİNSEL SALDIRI

Filistin: Serbest gazeteci Stephanie Glinski, Gazze’deki bir protestoyu haber yaparken bir İsrail polis tarafından cinsel saldırıya maruz kaldığını bildirdi.

Ekvador: Gazeteci Fabiola Santana, yüzleşmek zorunda kaldığı işyeri tacizi ile ilgili tekrar tekrar şikayetler üzerine TC Televisión’daki görevinden istifa etmek zorunda kaldı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here