Dündar ve Yurdatapan’a ‘Nöbetçi Yayın Yönetmenliği’ davası

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla bir günlük “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” yapan Gazeteci Can Dündar ve İnsan Hakları Savunucusu Şanar Yurdatapan ile gazetenin Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya hakkında iddianame hazırladı. 

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Can Dündar için “Terör örgütü yayınlarını basmak ve yayınlamak” iddiasıyla iddianame hazırlanırken, Şanar Yurdatapan ve İnan Kızılkaya için de, “Terör örgütü yayınlarını basmak ve yayınlamak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla iddianame hazırlandı. 

İLK DURUŞMA 22 ARALIK’TA

Can Dündar’ın savunmasının alınamadığı ifade edilen iddianamede gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü olan İnan Kızılkaya’nın da haberlerin basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunmasında belirttiği ifade edildi. İddianamede, Can Dündar ve İnan Kızılkaya’nın “Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi. İddianameyi kabul eden İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi ilk duruşmanın 22 Aralık’ta yapılmasına karar verdi.

YURTDIŞINDA OLUP OLMADIĞI SORULACAK

Mahkeme ayrıca, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazarak Can Dündar’ın yurt dışında olup olmadığının mahkemelerine bildirilmesini istedi. (MEDYA SERVİSİ)

Özgür Gündem’de nöbeti Can Dündar devraldı

Can Dündar’a adliye bahçesinde silahlı saldırı

EN SON EKLENENLER