Dünyaca ünlü yazardan Aslı Erdoğan’a mektup: Yalnız değilsin

Post date:

Author:

Category:

Dünyaca ünlü yazarlardan Margaret Atwood, ‘Tutuklu Yazarlar Günü’ kapsamında, Aslı Erdoğan’a bir mektup yazarak, yalnız olmadığını belirtti

Dünyanın önde gelen yazarlarından Margaret Atwood, tutuklu yazar ve Özgür Gündem Gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi Aslı Erdoğan’a bir mektup yazdı. BBC Türkçe’de yer alan habere göre 1981’den bu yana her yıl 15 Kasım’da ‘Tutuklu Yazarlar Günü’nü anmak amacıyla dünya genelinde kampanya yürüten PEN, bu yılki kampanyasını Türkiye’den Aslı Erdoğan, Mısır’dan Ahmed Naji, Honduras’tan Cesario Alejandro Félix Padilla Figueroa, İsrail’den Dareen Tatour ve Çin’den Gui Minhai için düzenliyor. Kampanya kapsamında Atwood’un yanı sıra yazarlar Hanan Al Shaykh, Gioconda Belli, Jennifer Clement ve Salil Tripathi, tutuklu yazarlarla dayanışma göstermek için birer mektup kaleme aldı.

‘Yalnız değilsin’

Atwood, Aslı Erdoğan’a “Yalnız değilsin” mesajı verdiği mektubunda şu ifadeleri kullandı: “Senin gibi, ben ve birçok diğer yazar da edebiyatın adalet arayışına ilham verebileceğine, hoşgörüyü yeşertebileceğine, insanların sempati ve anlayışını derinleştirebileceğine inanıyoruz. Hapishanede olsan da yalnız değilsin: Özgürlüğün için savaş veren dünya genelindeki tüm PEN yazarlar topluluğu senin yanında”

‘Yazarlar toplum vicdanının bekçisidir’

Öte yandan PEN’in Hapishanedeki Yazarlar Komitesi’nin Başkanı Salil Tripathi ise, yazarların cezaevinde tutulmaması gerektiğini belirterek, bugün yüzlerce yazarın ifade ettikleri şeylerin otoritelerin keyfini kaçırdığı, muktedirleri tahkir ettiği için cezaevinde olduğunu söyledi. Birçok yazarında kovuşturmalarla yıldırılmaya çalışıldığını ifade eden Tripathi, “Yazarlar toplum vicdanının bekçisidirler. Özgür kalmaları gerekir. Onların yeri cezaevleri değil, kalem ile kağıdın, daktilonun, klavyenin yanıdır. Her yıl olduğu gibi bugün de tüm PEN topluluğu, dünyanın neresinde olursa olsun, işini yapmaktan alıkonulan tüm yazarların özgürlüğü için savaşacağını tek ses halinde söylemektedir” dedi.

Ne olmuştu?

Özgür Gündem gazetesi, İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla “örgüt propagandası” gerekçesiyle geçici olarak kapatılmıştı. Gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay ile Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya, Genel Yayın Yönetmeni Bilir Kaya tutuklanmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR