ETHA çevirmeni Meşale Tolu’ya 15 yıl hapis istemi

0
226

Tutuklu ETHA çevirmeni Meşale Tolu’nun iddianamesi hazırlandı. Tolu hakkında katıldığı eylemler gerekçe gösterilerek 15 yıl hapis cezası isteniyor.

Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) tutuklu çevirmeni Meşale Tolu hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemi ile iddianame hazırlandı. 1 Mayıs arifesinde gözaltına alınan Tolu’nun da aralarında bulunduğu 18 kişiden 15’inin tutuklandığı soruşturmaya ilişkin savcı Kenan Zurnacı, iddianamesini tamamladı. İddianame, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, ilk duruşma 11-12 Ekim tarihinde görülecek.

MOLOTOF YERİNE KİTAP ÇIKTI

124 sayfalık iddianamede ev baskınlarında sadece kitap ve dergi bulunduğuna yer verilmesine rağmen, Tolu’nun da aralarında bulunduğu kişiler hakkında “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede “Soruşturmanın başlama süreci” başlıklı bölümün dışında 1 Mayıs’a dair tek kelime dahi geçmemesi dikkat çekti.

Tolu, 2014 yılında Kadıköy’de düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı Kobanê’de yaşamını yitiren Suphi Nejat Ağırnaslı’yı anma yürüyüşü, Rojava’da DAİŞ’e karşı savaşta yaşamını yitiren Alman Ivana Hoffman’ın taziyesi, 2014 yılında ESP’nin Kadıköy’de düzenlediği yolsuzluğa karşı eylem ve polisin ev baskınında infaz ettiği Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in cenazesine katılmakla suçlanıyor.
İddianamede Tolu hakkında bir gizli tanık ifadesi bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here