ETHA, muhabirleri Tolu ve Gayip için açıklama yaptı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Çevirmenleri Meşale Tolu’nun tutukluluğunu ve Muhabirleri Pınar Gayip’in gözaltına alınmasını protesto eden ETHA, “KHK’larla teslim alınamayan gazeteciler ve basın kuruluşları; polis, mahkeme ve cezaevi üçgeniyle sindirilmek isteniyor” dedi.

Etkin Haber Ajansı (ETHA), çevirmenleri Meşale Tolu’nun tutukluluğunu ve Muhabirleri Pınar Gayip’in gözaltına alınmasını İstanbul’daki Kadıköy Kilise Meydanı’nda yaptığı açıklamayla protesto etti.

‘POLİS, MAHKEME VE CEZAEVİ ÜÇGENİYLE SİNDİRME’

Basın metnini okuyan ETHA Muhabiri Ali Sönmez Kayar, “AKP/Saray iktidarının muhalif gazetecilere yönelik operasyonunun bu kez hedefi, ETHA’nın çevirmeni Meşale Tolu oldu. 1 Mayıs’tan bir gün önce 2 buçuk yaşındaki çocuğu ile birlikte yaşadığı evine yapılan baskında gözaltına alınan arkadaşımız Tolu, bu sırada polisin şiddetine maruz kaldı. Çocuğunu bir akrabasına bırakma olanağı bulamazken, yere yatırıldı ters kelepçe takıldı. Örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı” dedi. Gazetecilerin iktidarın hedefinde olduğunu belirten Kayar, “Daha bir kaç gün önce Cumhuriyet gazetesi Web sitesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven bir haber başlığı nedeniyle tutuklandı. KHK’larla teslim alınamayan gazetecilerin ve basın kuruluşlarının polis, mahkeme ve cezaevi üçgeniyle sindirilmek istendiği ortada” diye belirti.

‘TÜRKİYE’DE GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR’

Kendilerine ve muhalif basına yönelik baskılara dikkat çeken Kayar, “Son olarak bu sabah saatlerinde muhabirimiz Pınar Gayip evi basılarak gözaltına alındı. Daha önce ajansımızın binası iki kez polis tarafından basıldı, yazılı, dijital tüm arşive el konuldu. Ajansımız hakkında bir dava bile açılmadı. Ancak arşivlerin büyük bir kısmı hala İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde bulunuyor. Damat Berat Albayrak’ın maillerinin haberleştirilmesi nedeniyle gazetecilere yönelik başlatılan RedHack operasyonunda ajansımızın sorumlu müdürü Derya Okatan gözaltına alındı, tam 27 gün gözaltında tutuldu. Kamuoyunun tepkisi sonucu hapsedilmekten kurtuldu. Aynı dosyadan alınan gazeteciler DİHA editörü Ömer Çelik, BirGün çalışanı Mahir Kanaat, Diken Editörü Tunca Öğreten, hala cezaevinde.”

Kayar’ın ardından konuşan Meşale Tolu’nun Babası Ali Rıza Tolu, “Kızımın yanındayım. Türkiye’de gazetecilik suç değildir. Kızımla konuştum onun aldığı her kararın arkasındayım” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR