Evrensel gazetesine beraat

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu, “Örgütü propagandası yapma” ile “Suçu ve suçluyu övmek” iddialarıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti.

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu hakkında “Örgütü propagandası yapmak” ile “Suçu ve suçluyu övmek” iddialarıyla açılan davanın ilk duruşması, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Polat ve Nasuhbeyoğlu’nun hazır bulunduğu duruşmayı, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren, Barış Vakfı Sözcüsü Hakan Tahmaz, Birgün gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Berkant Gültekin’in yanı sıra çok sayıda gazeteci de izledi. CHP Milletvekili Barış Yarkadaş da yargılanan gazetecilerle dayanışma için adliyedeydi.

İlk olarak savunma yapan Vural Nasuhbeyoğlu, söz konusu haberin gazetecilik faaliyetinden kaynaklı olduğunu belirtti. Nasuhbeyoğlu, “Habere konu olan mesele kamuoyunda çokça tartışılmış, tepki çekmiş bir mevzudur. Herhangi bir kasıt ya da herhangi bir terör örgütünü öven bir ifade yer almamıştır. Kamuoyunu bilgilendiren bir haberdi” dedi. Haberin yalnızca gazetenin internet sitesinde yer aldığını ve yanlış olduğu anlaşılınca siteden kaldırıldığını ifade eden Nasuhbeyoğlu, “Haberle ilgili iddia edildiği gibi herhangi kastımız olsaydı haberi kaldırmazdık. Tamamen kamuoyunu bilgilendirme amaçlı gazetecilik faaliyetidir” diyerek beraatını talep etti.
‘Gazetecilik suç değildir’

Gazete Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise, davaya konu olan haberin öncesini anlatarak savunmasını yaptı. Polat, Gever’de (Yüksekova) 2015 Ağustos’ta özel harekat timlerinin inşaat işçisi olan 50 kişiyi gözaltına aldığını ve görüntülerde bir özel harekat polisinin işçilere “Türkün gücünü göreceksiniz” sözlerini sarf ettiğini ardından ise Hakkari Valisi’nin konuyla ilgili soruşturma başlattığını hatırlattı. Bu konuşmayı yapan özel harekat polisinin kaçırıldığı haberinin 10 Eylül 2015’te Hürriyet gazetesinde de yer aldığını kaydeden Polat, “Söz konusu haber bizde 9 Eylül günü çıkmıştı. Aynı haber 10 Eylül’de de Hürriyet’te yer aldı. Bu haber sebebiyle Hürriyet’e de dava açılmamasını temenni ediyorum. Haber internet sitemizde 2 saat kaldı yalan haber olduğu anlaşılınca da kaldırdık. Biz iki yönetici 2 saat için 3 ayrı suçlamadan yargılanıyoruz. İddianamede haberin propaganda amaçlı olduğu söyleniyor. Biz haberci olarak önce haberi teyit etmeye çalışır, teyit edemezsek de iddia diye veririz. Bu haber de iddia olarak verilmiştir. Bu iddianamenin gazeteciliği bastırmaya çalışan ideolojik mizansen olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. Polat, Ekim ayı itibariyle 106 gazeteci/yazarın cezaevlerinde olduğuna değinerek, şöyle devam etti: “Ben Gazeteciyim İnisiyatifi’nin kurucularından biri olarak tutuklu gazeteci sayılarını takip ediyorum. Bugün itibariyle 106 gazeteci ve yazar TMK, TCK’den dolayı Ekim ayına cezaevinde girdiler. Yaptıklarımız doğrudan gazetecilik faaliyetidir. Gazetecilik suç değildir.”

Suçlamaları reddeden Polat, beraatını istedi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, suçun maddi unsurunun oluşmadığını belirterek, Polat ve Nasuhbeyoğlu’nun beraatına karar verdi.

(yk/pu)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR