Gazeteci Canan Coşkun’a 10 ay ceza

Post date:

Author:

Category:

“Soğandan da MİT çıktı” haberinden kaynaklı yargılanan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Canan Coşkun’a 10 ay hapis cezası verildi.

Cumhuriyet gazetesi muhabirlerinden Canan Coşkun’un “Soğandan da MİT çıktı” haberinden kaynaklı 301’den devam eden yargılamasının karar duruşması İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Coşkun ve avukatları hazır bulunurken, duruşmayı RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ile bazı gazeteciler izledi. Coşkun, önceki duruşmalardaki beyanlarını tekrar etti.

Coşkun’un avukatı Abbas Yalçın ise, esas hakkında yaptığı savunmasında yargılamaya konu haberin suç teşkil etmediğini vurgulayarak, “Dava dosyasına sunulan dilekçe esas alınarak bu haber yapıldı. Savcı ‘FETÖ’ üyesi olduğu için yargılanmasına rağmen görevine halen devam ediyor. 12 satırlık bir iddianame hazırlamış ve sadece başlığa bakarak haberin içeriğine bakmaksızın soğan ve MİT’in yan yana gelmesini hakaret unsuru saydı. Haber verme sınırlarının aşıldığına dair tek bir iddia da yok haberde. Bu haber dava dosyasında yer alan dilekçeden yapılmış sıradan bir adli haberdir. Her gazeteci görevi gereği bunu yapmalıdır. Kamunun bilmesinde yarar olan bir husus haberleştirilmiş. Müvekkilim de görevini yapmıştır. Beraatini talep ediyorum” dedi.

Verilen kısa aranın ardından mahkeme Coşkun’a “Devletin askerini ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama” gerekçesi ile 10 ay hapis cezası vererek, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR