Gazeteci Candemir hakkında üç ayrı soruşturma

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gazeteci Oktay Candemir’in geçen ay içinde yaptığı “Çaldıran’da yetersiz karantina”, “Güvenlik soruşturması ile işten çıkarılan ve bir daha iş bulamayan genç intihar etti” haberleri ve twitterde yazdığı “Süleyman Soylu özel yetki ile donatılmış İçişleri Bekçisidir. Devletin Kürt konsepti değişmedikçe Süleyman hep Bakan olarak kalacak” şeklindeki paylaşımı nedeniyle Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından üç ayrı soruşturma başlatıldı.

Candemir, “Halk arasında korku ve panik yaratmak”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamak” suçlarından açılacak soruşturmalar kapsamında yargılanacak.

Açılan soruşturmalar kapsamında Van emniyetine giderek ifade veren Candemir, yaptığı haber ve değerlendirmelerin düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu ve Soylu’yu eleştirmenin halkı kin ve düşmanlığa tahrik olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.

İpekyolu Belediyesi’nde çalıştığı sırada valilik güvenlik soruşturması ile işten çıkarılan ve daha sonra iş bulamadığı için intihar eden gencin haberinin de “Halkın kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” olarak değerlendirilmesinin insana “yok daha neler” dedirttiğini kaydeden Candemir, gazetecilik faaliyetlerini sürdüreceklerini söyledi.

Candemir’in avukatı Cahit Ertan da müvekkili Oktay Candemir ile emniyette ifade verdi. Emniyette hem ifade veren hem de Candemir’in savunmasını yapan Ertan, açılan soruşturmaların hukukta yerinin olmadığını söyledi.

Gazeteci Candemir hakkında 3 yılda 40 dava açılmış ve Candemir bu davalarda iki defa 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Candemir birçok davadan beraat ederken, birçok davası ise sürüyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR