Gazeteci Çoban ve İlkan 8 aydır iddianame bekliyor

Post date:

Author:

Category:

Mersin’de KHK ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi çalışanı tutuklu Şirin Çoban ve İlker İlkan 8 aydır iddianame bekliyor. Çoban’ın avukatı Turgay Bek, tutukluluk halinin cezalandırılmaya dönüştüğünü söyledi.

Mersin’de 2016 yılının Eylül ayında gözaltına alınarak tutuklanan, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Azadiya Welat gazetesi çalışanları Şirin Çoban ve İlker İlkan 8 aydır iddianame bekliyor. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan soruşturma dosyasına kısıtlılık kararı getirilirken, 8 ayda bir arpa yol alınamadı.

Tarsus Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Çoban’ın avukatı Tugay Bek, müvekkillinin gazete dağıttığı için hukuksuz bir şekilde “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandığını hatırlattı. Dosyanın aylardır savcılıkta bekletildiğini belirten Bek, “Hiç ilgisi bağlantısı olmayan kişilerle dosyası birleştirilmiş durumda. Bize göre bu dosyada olsa propagandadan dava açılabilir. Bu sebeple dahi olsa bu aşamada tahliye edilmeliydi. Zira propaganda suçundan mahkum olup bir gün bile hapis yatmayabilir” dedi.

TUTUKLAMA, CEZALANDIRMA ARACINA DÖNÜŞTÜ

Davanın sürüncemede bırakılmasının sebebinin Çoban’ın cezalandırılmak istenmesinden kaynaklandığına ifade eden Bek, “Dahası ne kadar tutuklu kalacağı da belirsiz durumda. Gizlilik kararı nedeni ile de dosyaya müdahalemiz ve savunma hakkımız engellenmiş oluyor. Kanunda bir tedbir olarak ön görülmüş tutuklama cezalandırma aracına dönüştürülmüş durumda” diye konuştu.

‘KIZIM CEZAEVİ’NDE DE CEZALANDIRILIYOR’

Çoban’ın annesi Nafiye Çoban da, kızıyla bir kez açık, 3 kez de kapalı görüşte görüşebildiğini belirterek, şunları dile getirdi: “Her hafta görüşüne gidiyorum. Ne kadar gittiysem Şirin’in cezalı olduğu ve bana bu yüzden görüş yasağı aldığı söyleniyor.” Kızının son iki aydır iletişim cezası aldığını vurgulayan anne Çoban, şöyle devam etti: “Her hafta görüşebilme umuduyla cezaevi kapısına gidiyorum ancak kızımı göremiyorum. Gardiyanlara sorduğumda ‘Bizde bilmiyoruz, savcılık ve kaymaklık bilir. Oraya gidin sorun’ şeklinde cevap alıyorum.”

‘KIZIMIN DOSYASINI ARTIK AÇIN’

Kızının kendisine tahliye olan arkadaşlarıyla mesaj gönderdiğini ve her hafta cezaevine gelmesini istediğini belirten anne Çoban, “Şirin’im bir an önce dosyası açılsın. Suçu nedir? Niçin bu kadar aydır cezaevinde bilmiyoruz” dedi. Kızının sağlık sorunları olduğunu sözlerine ekleyen Çoban, “Kızımın sağlık sorunları var dosyasını bir an önce açın. En azından yargılaması tamamlansın ne için cezaevinde olduğunu bilelim. Buda yetmezmiş gibi kızımızla cezaevinde de görüşemiyoruz. Hem bizi hem kızımı cezalandırıyorlar” diye belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR