Gazeteci Tolu’nun davasına katılım çağrısı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Etkin Haber Ajansı (ETHA), 5 aydır tutuklu bulunan dış haberler servisi çevirmeni Meşale Tolu’nu 11 Ekim’de görülecek olan duruşmasına katılım çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı (ETHA), 5 aydır tutuklu bulunan dış haberler servisi çevirmeni Meşale Tolu’nun 11 Ekim’de İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaptı. Silivri Cezaevi Kampüsü karşısında bulunan salonda yapılacak olan duruşmaya katılım çağrısı için İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde yapılan toplantıya, Tolu’nun babası Ali Rıza Tolu da katıldı.
‘ÖZGÜR BASINI HİÇ SUSTURAMADILAR’
“Gazetecilik suç değildir, Meşale Tolu’ya özgürlük” pankartının açıldığı toplantıda basın açıklamasını ETHA Yazı İşleri Müdürü Derya Okatan yaptı. Siyasi iktidarı eleştiren, ezilenlerin ve gerçeğin sesi olmayı referans alan yüzlerce aydının, gazetecinin tutuklandığı bu topraklarda, gazeteciliğin bir direniş geleneği yarattığını ifade eden Okatan, “Hasan Fehmi’den Musa Anter’e, Rupen Sevag’dan Hrant Dink’e, Hüseyin Deniz’den Metin Göktepe’ye uzanan ve yüzleri bulan basın şehitleri listesi, kapatılan, sansür kararnameleriyle boğulmak istenen basın yayın kuruluşları ve en nihayetinde hapishaneleri yol eyleyen yüzlerce basın yayın emekçisiyle yok edilemeyen ve susturulamayan özgür basın bu gerçeğin ispatıdır” dedi.
‘SOSYALİST KADIN GAZETECİ OLDUĞU İÇİN HEDEFTEYDİ’
Tolu’nun sosyalist bir kadın gazeteci olduğunu, bu yüzden Saray’ın hedefi haline geldiğini ve gözaltında işkenceye maruz kaldığını vurgulayan Okatan, Alman vatandaşı olması sebebiyle de dış politikadaki gerilimlerin konusu haline getirildiğini söyledi. Okatan, “İddianamede hiçbir gerekçe temeli olmayan, yalan gizli tanık ifadelerine dayanan suçlamalar bulunmaktadır. Nereden bakılırsa bakılsın tam bir hukuksuzluk örneği yaşanmaktadır” açıklamasında bulundu.
Okatan son olarak, 11-12 Ekim tarihlerinde İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşmasına katılım çağrısında bulundu.
‘KIZIM REHİN TUTULUYOR’
Ardından söz alan Meşale Tolu’nun babası Ali Rıza Tolu ise, kızının durumuna dikkat çekilmesi gerektiğini vurguladı. Tolu, “Meşale şuan rehin tutuluyor. Delil toplanmadan suçsuz bir insanın içeri konulması durum var. 40 yıldır Avrupa’da yaşıyorum böyle bir durumla karşılaşmadım. Burada önce birilerini tutukluyorlar ardından hakkında delil arıyorlar. Bu hukuksuz bir yargının olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR