Gazetecilere operasyon: DİHA Haber Müdürü Çelik’e işkence

Post date:

Author:

Category:

Amed ve İstanbul’da gazetecilere operasyon yapıldı. Amed’de DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik, İstanbul’da Metin Yoksu ile Diken Yazarı Tunca Öğreten, gözaltına alındı.  Gazeteci Çelik’in evini uzun namlulu silahlarla basan özel harekat timleri, saatlerce işkence yaptı

Amed ve İstanbul’da yapılan ev baskınlarında gazeteciler gözaltına alındı. Amed’de sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Haber Müdürü Ömer Çelik, gözaltına alındı. Çok sayıda polis tarafından yapılan ev baskınında evdeki eşyalar dağıtılırken, Çelik’in darp edildiği belirtildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilmeyen Çelik, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İstanbul’da da yapılan ev baskınında ise kapatılan DİHA muhabiri Metin Yoksu gözaltına alındı. Gece saatlerinde Bahçelievler İlçesi Soğanlı Mahallesi’nde bulunan evine özel harekat polisleri tarafından yapılan ev baskınında aile fertlerinin tüm telefonlarına el konuldu.

ETHA çalışanlarının bilgisayarına el konuldu

Diken yazarı Tunca Öğreten’in de gözaltına alındığı öğrenilirken, Yoksu ve Öğreten’in gözaltı gerekçesi hakkında bilgi edinilemedi.
Etkin Haber Ajansı (ETHA) çalışanlarının İstanbul Beyoğlu’nda bulunan evlerinde ise polisleri tarafından arama yapıldığı ve iki bilgisayara el konulduğu belirtildi. Baskın düzenleyen polis, Özgür radyo genel koordinatörü Derya Okatan’ı sorduğu öğrenildi.

Polisler Çelik ve ailesine işkence yaptı

Çelik’in, Amed’in Kayapınar ilçesindeki evine gece 04.00 sıralarında kar maskeli özel harekat polisleri tarafından yapılan baskında ailenin kapıyı açması ile birlikte Çelik’in annesini ve eşini yere yatırdı. Ailenin, evde bebek olduğunu söyleyip, bağırmamalarını istemesine rağmen içeri girer girmez hakaretlere başlayan özel harekatçılar, sorgusuz sualsiz Çelik’i yere yatırıp işkence yapmaya başladı. Anne Remziye Çelik’i duvar dibine çöktürüp, başına uzun namlulu polis diken özel harekatçılar, Ömer Çelik’i ise önce salona, ardından da evin balkonuna götürerek yarım saat boyunca darp, hakaret ve küfür etti. Çelik’i darp eden polisler sık sık, “Sen haber yazıyorsun ha! Hadi şimdi de yaz. Siz Ermeni p.çsiniz. Hadi şimdi de haber yaz” deyip, küfretti. Bir ara Çelik’i banyoya götüren polisler, burada da eşi ve annesinin yanında darp etti.

Polis evdeki herkesin telefonuna el koydu

Anne Çelik’in başına silah doğrultan bir polis ise “Sen niye oğlunu gazeteci yaptın? Niye izin verdin?” diye hakaret etti. Yarım saat süren işkencenin ardından bu kez içeri kar maskeli TEM polisleri girdi. 2 buçuk saat süren detaylı aramanın ardından evi dağıtan polis, Çelik’i ters kelepçeleyerek, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Evdeki herkesin cep telefonuna, kitap ve flash belleklere el koyan polisler, evden ayrıldı. Dosyada gizlilik kararı olduğu öğrenildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR