Gazeteciye ‘Aydın Doğan’a hakaret’ cezası

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Adana’da köşe yazılarıyla “Aydın Doğan’a hakaret ettiği” suçlamasıyla yargılanan gazeteci Ersin Ramoğlu, 109 gün adli para cezasının yanı sıra 13 bin TL tazminata mahkum edildi.

Adana’da yaygın bir gazetenin bölge ekinde yazdığı köşe yazılarıyla Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan gazeteci Ersin Ramoğlu, 109 gün adli para cezasının yanı sıra 13 bin TL tazminata mahkum edildi. Ramoğlu’nun 21 Eylül ile 3 Kasım 2015 tarihleri arasında yazdığı bazı yazılarında Aydın Doğan’a hakaret eden cümleler kullandığı ve asılsız suçlamalar yönelttiği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Ramoğlu hakkında “Sesli, yazılı veya görüntü bir ileti ile hakaret” suçundan Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması görüldü.
Duruşmaya katılan Ramoğlu, suçlamayı kabul etmeyerek yazılarının basın özgürlüğü çerçevesinde ve eleştiri sınırları içerisinde kaldığını söyledi.

Kararını veren mahkeme heyeti, “Bu sınırın aşıldığını ve yazılanlarda kamu yararı bulunmadığını” belirterek, 109 gün adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti ayrıca Ramoğlu’nun daha öncede aynı suçtan birden fazla mahkumiyet alması ve yeniden suç işlemeyeceği kanaati oluşmadığı gerekçesiyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi.

Mahkeme heyeti, Ramoğlu’nun sabıka kayıtlarını da dikkate alarak kararın “kesin” olmasına hükmedip, temyiz yolunu kapattı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR