Hasan Cemal ‘Çekilme Günlüğü’nden beraat etti

Post date:

Author:

Category:

Gazeteci Hasan Cemal, “Çekilme Günlüğü” yazı dizisi nedeniyle yargılandığı davada beraat etti.

Gazeteci Hasan Cemal hakkında 16 Mayıs 2013 tarihinde T24’te yayımlanmaya başlanan “Çekilme Günlüğü”nde “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle açılan davanın duruşması İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Duruşmaya, Cemal ve avukatları katıldı. Kimlik tespitinin ardından başlanan duruşmada Cemal, eski beyanlarını tekrar etti.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, yazının içeriği ve yazıldığı tarihi göz önünde bulundurarak beraat kararı verdi.

Karara heyet üyelerinden Çağlayan Özbay muhalefet şehri koyarak, “Sanığın ‘PKK terör örgütünün’ kuruluş ve faaliyetlerinin meşru bir sebepten kaynaklandığını, örgütün başvurduğu cebir ve şiddetin meşru görüldüğü ve sanığın üzerine atılı suçu işlediği anlaşıldığından mahkumiyetine karar verilmesi” değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Hasan Cemal hakkında 16 Mayıs 2013’te T24’te yayımlanmaya başlanan “Çekilme Günlüğü”nde “Örgüt propagandası yapma” gerekçesiyle dava açılmıştı. İddianamede, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7’nci maddesinin 2’nci fıkrası uyarınca 7,5 yıla kadar hapis cezası istenen Cemal için duruşma savcısı, Türk Ceza Kanunu’nun 43’üncü maddesi uyarınca da ek ceza talep etmişti. TCK’nin 43’üncü maddesi “Zincirleme suçlar”da cezanın 4’te 3 oranına kadar arttırılmasını öngördüğü için Cemal hakkında talep edilen toplam hapis cezası 13 yıla ulaşmıştı. Cemal’in ayrıca TCK’nin 53’ncü maddesi uyarınca, kamu haklarını kullanmaktan men edilmesi de istenmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR