#HayatınSesiSusturulamaz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 TÜRKSAT, Hayatın Sesi dahil birçok kanalın yayınını durdurdu

Hayatın Sesi ve diğer TV kanallarının karartılmasına karşı yarın (29 Eylül Çarşamba) saat 18’de Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yapılacak. 

HAYATIN SESİ’NİN YAYINININ DURDURULMASINA TEPKİLER…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba:

AKP’nin OHAL’i fırsata çevirerek muhalif yayınları susturmaya çalıştığını söyleyen Ağbaba, “AKP’nin rahatsız olduğu, AKP’nin politikalarını eleştiren, özgürce gazetecilik yapmaya çalışan, özgürce televizyonculuk yapmaya çalışan bir kanalın susturulmaya çalışıldığını düşünüyoruz. Bu yayın kuruluşunun geçmişteki bakışı belli. Yayın politikası belli. Bu yayın politikasını OHAL’le susturmaya çalışmak hukuksuz” dedi. OHAL’in sadece Gülen Cemaati’yle mücadele için çıkartıldığını ifade eden Ağbaba, “Şimdiye karşı özellikle Gülen Cemaatine karşı eskiden beri tutumu net olan bir kanalın susturulması tam anlamıyla bir hukuksuzluk. Bu televizyonun geçmişte AKP’nin Gülen Cemaatiyle iş birliği yaparkenki tavrı belli. 15 Temmuz akşamı olan tavrı belli. 15 Temmuz sonrası olan tavrı belli. Darbeye karşı net tutum alan, her türlü darbeyi reddeden bir yayın kuruluşunun kapatılması tam anlamıyla bir hukuksuzluk. AKP’nin çelişkisini gösteren bir uygulamadır. Bunu kabul etmek mümkün değil. Belki buradan susturulacaktır ancak bu anlayışa karşı herkesin ortak mücadele etmesi gerekir. Bu kanalın susturulması demek Türkiye’deki azıcık demokrasi kırıntısının da yok edilmesi demektir” diye konuştu. Ağbaba, CHP olarak basın özgürlüğünün yanında olduklarını vurguladı.

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken:

Ortada herhangi bir hukuksal süreç söz konusu değil. Tebligat yok. RTÜK’te böyle bir konu hiçbir şekilde tartışılmadı. Bu yönlü RTÜK’ün yayın organlarına ulaştırdığı tek bir bilgi kırıntısı devrede değil. Daha önce Fetullahçı yapılanmayla mücadele için çıkartılmış olan bir kanun hükmündeki kararnameye atıf yapılarak başbakanlık bünyesinde kurulan bir komisyonun önüne gelen istihbarat raporlarını referans alarak RTÜK’e göndermiş olduğu bir yazıyla birlikte RTÜK başkanının RTÜK’ün normal işleyişini de çiğneyerek doğrudan TÜRKSAT’a yazmış olduğu bir yazı uyarınca bu darbe saldırısı gerçekleşmiş” dedi. Bu saldırının sadece özgür basın geleneğine yönelik bir saldırı olarak değerlendirilmesinin büyük bir yanılgı olduğunu belirten Baluken, “Bu doğrudan Türkiye demokrasisine ve hukuk devleti normlarına yapılmış açık bir saldırıdır. AKP’nin, Erdoğan’ın yaratmış olduğu faşizm dalgasının gelmiş olduğu boyutu göstermesi açısından önemlidir. Erdoğan ve AKP ilk saatlerden itibaren 15 Temmuz darbe girişimini Allahın bit lütfu olarak değerlendirip daha önce planladıkları bir karşı  darbeyi hayata geçirdimek için bir fırsat olarak değrlendirmişlerdir. 
AKP’nin siyasal alana, yerel yönetimlere, kamusal alana, bir bütün olarak toplumsal yaşamı boğmaya yönelik saldırılarının  bir devamının bugün de muhalif kanalların kapatılmasıyla sürdürüldüğünü vurgulayan Baluken, “Yüzlerce gazetecinin gözaltına alınması, onlarcasının tutuklanmış olması, barışı, demokrasiyi ve emeği savunan akademisyenlerin, aydın ve yazarların AKP faşizmiyle sürekli muhatap olması bu darbe saldırısının amacını net olarak ortaya koyuyor. AKP uyguladığı bu faşizm ve darbe pratiğinden, halklarımıza dayatmış olduğu bu savaş konseptinden bir şekilde susturulmuş bir toplum çıkarmak istiyor. Şunu söyleyebiliriz AKP bu korkusunda haklıdır. Demokrasiyi, barışı, emeği savunanlar devreye giren darbe saldırılarının boyutu ne olursa olsun asla susmayacaklardır” diye konuştu. 

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Uğur Güç: Biz zaten RTÜK içerisinde bir takım kapatma girişimleri olduğu duyumunu almıştık. Bu sebeple de yarın ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’dan randevu almıştık. Görüşmek için gidiyorduk. Bu akşam olması sürpriz oldu ama bu biliniyordu. Sadece Hayatın Sesi değil bütün muhalif kanalların kapatılması, muhalif seslerin kesilmesi için, sadece mutlak AKP iktidarı için böyle bir yola gidecekleri belliydi. Bu, sınıfa karşı yapılmış bir harekettir. Neticede Türkiye’de çok kötü zamanlar yaşıyoruz. Bunlar daha da kötü zamanlar yaşayacağımızı gösteriyor. Demokrasiyi bitirme, mutlak bir iktidar yerleştirme hevesleri maalesef ki bizi bütün dünyaya rezil ediyor.Ülkede demokrasi var deniyor gazeteler kapatılıyor, televizyonlar kapatılıyor. Yüzü aşkın gazeteci cezaevinde tutuklu. Bunun adı demokrasi değil.  
Güç, randevu iptal edilmezse CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeye gidecekleri bilgisini de paylaştı. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Başkanı Turgay Olcayto: Bunlar çok da beklemediğim kararlar değil. Artık bu senaryoya alıştık. Bir takım iktidara yakın gazeteciler ve gazeteler bir yerleri hedef gösteriyorlar. Biraz bekliyorsunuz sonra aradan bir ay geçmeden o hedef yerini buluyor. Hükümet harekete geçiyor. OHAL’i bahane ederek o yayınları kesiyorlar. Ben doğrusu böylesini askeri darbelerde, 12 Mart’larda, 27 Mayıslar’da daha sonra 82’de en ağırıydı. Böylesine rastlamadım. Bu kadar pervasızlığıa bu kadar hukuksuzluğa tanık olmadım. Türkiye bir yasaklar ülkesi. Halkın haber alma hakkı, bilgi edinme hakkı yasaklanıyor. Ondan sonra Türkiye’de demokrasi var. Demokrasi için insanları meydanlara çağırıyorlar. Hangi demokrasi? Hiçbir kurumu işlemeyen, her kurumu sakat olan bir demokrasinin içerisinde yaşıyoruz
Yarın hem basın açıklamaları hem de iktidar nezlinde girişimlerinin olacağını da ekleyen Olcayto, gazeteciler arasındaki dayanışmanın eksikliğine vurgu yaparak şu eleştiriyi yaptı: “Basının bu kadar bölündüğü, bu kadar parçalandığı bir dönemi yaşamadım. Elbette eskiden beri iktidara yakın basın vardır. Arada iktidarı destekleyen basının çabaları olur ama bu kadar nefret söylemi içerisinde karşısındaki gazeteciyi hedef alan, gazeteyi kapatacak ithamlarda bulunan gazetecilere hiç rastlamamıştım. Demekki bizde bir sakatlık var. Ama biz elimizden geleni yapacağız. Umutsuz olmak bize yakışmaz sonuna kadar mücadelemişzi sürdüreceğiz.” 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu:

Hayatın Sesi’nin de aralarında olduğu TV kanallarının yayının durdurulması demokrasiye, ifade özgürlüğüne ve halkın haber alma hakkına vurulan bir darbedir. AKP’nin  her ortamda kendi lehine kullanacak bir zemin hazırladığını söyleyen Tanrıkulu, “Biz buna karşı çıkacağız. Boynumuzu uzatmayacağız, sıramızı beklemeyeceğiz, beklememeliyiz. Birbirimizle olan ön yargılarımızı bir kenara bırakarak bütün demokrasi güçlerinin bir arada olması lazım. Ortak bir zeminde buluşarak bu diktatörlük anlayışına karşı bir arada olmalıyız. Bizim görevimiz izlemek değil, karşı çıkmak ve durdurmaktır” dedi.  

Hayatın Sesi TV izleyicileri, sendikacılar, siyasi partiler, gazeteciler, akdemisyenler, işçi ve emekçiler yayının durdurulmasına karşı #HayatınSesiSusturulamaz hashtag’i ile tepkilerini dile getiriyorlar. 

HDP: Her alanda olduğu gibi medyada da teklik isteyen AKP-Saray iktidarı, farklı sesleri boğmaya çalışıyor. Özgür yayıncılığın sesi kesilemez!

CHP Milletvekili Mehmet Tüm: AKP muhalif olan hiç bir sese tahammülü yok @hayatin_sesi tv hiç bir gerekçe göstermeden Türksat’dan çıkarıldı #HayatınSesiSusturulamaz

Aydın Çubukçu: AKP’ye biat etmeyen herkes susturulmak isteniyor. Halk sayılmayan milyonlarca insanın meselesidir.

Tuğba Tekerek: Tv kanalları susturuluyor, bunun haberini bile yapmıyor diğer kanallar #HayatınSesiSusturulamaz #GazetecilikSuçDeğil

Orhan Alkaya: #HayatınSesiSusturulamaz

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan: Havuz medyası dışında haber kanallarına tahammülleri yok. @hayatin_sesi @jiyan_tv  @ZarokTV @TV10_ @VanTV_resmi #BasınÖzgürlüğüEngellenemez

KESK: İşçi ve emekçilerin sesi, her zaman gerçeklerden yana olan Hayatın Sesi TV karartılamaz! Basın özgürdür! Sansür edilemez! 

Nilgün Ongan: Grevdeki işçinin, işten atılan emekçinin, şiddet gören kadının sesi susmaz! #HayatınSesiSusturulamaz

Özgür Müftüoğlu: Bir iktidar özgür basının sesini keserek halkın gerçekleri öğrenmesini neden istemez? #HayatınSesiKarartılamaz

Mücella Yapıcı: Özgürlüğe,demokrasiye,evrensel hukuka insan haklarına aykırı uygulamaların kılıfı olan “Ohal” derhal kaldırılsın… #HayatınSesiSusturulamaz

Alper Taş: Hayatın Sesi OHAL kapsamına sığmaz. #HayatınSesiSusturulamaz #OHALDerhalKaldırılmalıdır (MEDYA SERVİSİ)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR