Kadın gazeteciler 123 yaşına giren Kürt basın geleneğini kutladı

0
102

Yazılı bir kutlama mesajı yayınlayan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, “Bugün, Kürdistan gazetesinin yayın hayatına adım atışının 123’üncü yıldönümü. Mîqdad Mîdhed Bedirxan tarafından 22 Nisan 1898 tarihinde Mısır’ın başkenti Kahire’de basılan ilk Kürtçe gazete Kürdistan’dan bu yana Kürt basın geleneği sürüyor. 1973 yılından beri “Kürt Gazeteciler Günü” olarak Kürt basınına dikkat çekilen bugünde, hem bu geleneği miras bırakan gazeteciler, basın şehitleri anılıyor hem de hakikatin izindeki bu yolculuğun devam edeceği vurgulanıyor” dedi.

Açıklamada devamla şunlar belirtildi: “Kürt basın tarihinde dününden bugüne katletme, kaybetme, sansür, gözaltı, tutuklama ve daha birçok baskı devam etse de Kürt gazeteciliği, buna karşı geri adım atmamasıyla, gazetecilik tarihini yeni baştan yazdı, yazıyor. Biat eden “gazetelere” ve “gazeteciliğe” rağmen Kürt basını her dönemin ateşten gömleği olan “gerçeğin gazeteciliğini” sürdürme kararlılığını her zaman gösterdi.

Bizler de Kürt kadın gazeteciler olarak devraldığımız bu geleneğin bize yüklediği hakikatin peşinden gitme sorumluluğunu yerine getirecek, kalemlerimizi iktidarın tekeline bırakmayacak ve 21’inci yüzyılı kadın özgürlük çağı yapma iddiamız ile yolumuza devam edeceğiz.

Emekleriyle yolumuza ışık olan Gurbetellilerin, Denizlerin ve Nujiyanların bıraktığı yerden, Kürt kadın basınına yeni bir ivme kazandırmak için kararlılıkla ilerliyoruz. Kürt basınına gönül ve emek veren tüm arkadaşlarımızın gününü bir kez daha kutluyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here