Kapatılan İpekyolu gazetesi: Kent soluksuz bırakılmak isteniyor

Post date:

Author:

Category:

Yayınlanan son KHK ile kapatılan İpekyolu Haber Gazetesi’nin Yazı İşleri Müdürü Cengiz Aslan, kapatmanın 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne denk gelmesine dikkat çekerek, kent halkının sessiz ve soluksuz bırakılmaya çalışıldığını söyledi.

Van’da 2010 yılından bu yana “Demokratik bir Türkiye için” sloganıyla yerel yayımlanan ve 29 Nisan’da çıkartılan Kanunu Hükmünde Kararname (KHK) ile mühürlenen İpekyolu Haber Gazetesi’nin Yazı İşleri Müdürü Cengiz Aslan, kent kamuoyunun sessiz ve soluksuz bırakılmaya çalışıldığını söyledi.

BASIN İLAN KURUMU 157 BİN PARA CEZASI VERDİ

Yayın hayatına başladıkları günden bu yana yayım çizgilerinden kaynaklı birçok haksızlığa maruz kaldıklarını belirten Aslan, yerel gazetelerin ekonomik kaynağı açısından önemli bir yer tutan Basın İlan Kurumundan destek almadan ayakta kaldıklarını söyledi. Gazete çalışanlarının fedakarlığı sayesinde gazetenin ayakta kaldığını dile getiren Aslan, “Kayyımların atanması ile beraber abonemiz olan bazı belediyelere ve dışardaki abonelerimize ulaşmamız engellendi. Sonradan öğrendiğimiz kadarıyla belediye ve esnaf olan abonelerimize ulaşmamız konusunda engellemeler olmuş. Kısmi olarak bunların da önüne geçtik. Yerel gazeteleri denetleyen başbakanlığa bağlı Basın İlan Kurumu bize 157 bin gibi bir para cezası verdi. Amaç gazete mali olarak iflas edip kapatılsın ancak arkadaşlarımızın fedakârlığı sayesinde bu cezayı ödedik. Anacak cezanın bittiği gün KHK ile kapatıldık” diye konuştu

EN YÜKSEK TİRAJA SAHİP GAZETE

Gazetenin mühürlenmesin ardından abonelerinin tepki gösterdiğini, gazetenin tekrar yayın yapmaları yönünde taleplerinin olduğunu vurgulayan Aslan, “Van genelinde 650 abonemiz var. İnsanlar son iki gündür bizi arıyor. Neler yapabileceğimizi konuşuyor. Geçmiş olsun dileklerini sunuyor. Özellikle vurgulamak istiyorum. Van’daki 6 yerel gazete arasında en geç olan gazete olmasına rağmen yayın hayatına başladığı anda baskı sayısı olarak diğer 5 gazeteden çok fazla tiraja sahipti. Aynı zamanda Van halkı tarafından sahiplenilen bir gazeteydi. Gerek insanlar bize abone olarak gerek haber ağı oluşturarak gazeteyi sahiplendiler” diye konuştu.

TÜRKİYE KARA LİSTEDE!

Türkiye’nin basın özgürlüğü konusunda dünyada kara listede yer aldığını hatırlatan Aslan, “Özgür basın geleneğini sürdüreceğiz. 7 yıllık bir emeğimiz vardı. Ben ve çalışma arkadaşlarım emeğimize sahip çıkacağız. Yaşadığımız coğrafyaya dönüp baktığımız zaman özellikle 15 Temmuz’dan bu yana çıkarılan KHK’ler maalesef gazeteler, TV kanalları, radyolar, dergiler, ajanslar ülkede kapatıldı. Türkiye bu anlamda gazetecilere ve basına yönelik uyguladığı baskı yüzünden dünyada kara listede yer alıyor. Şunu vurgulamak gerekiyor, muhalif ve objektif sese tahammüllü olmayan bir hükümet var. Oysaki bunlar demokrasinin gereğidir. Bunlar demokratik ülkelerin direkleridir. Bu coğrafyada basın özgürlüğünden bahsedilemez” dedi.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne sayılı günler kala gazetelerinin kapatıldığına dikkat çeken Aslan, “Bu coğrafyada ve Türkiye’de zor koşullar altında çalışan onurlu, vicdanın sesini dinleyen tüm basın çalışanlarının ve basın kurumlarının 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR