Kapatmalara sessiz kalan İngiltere hükümeti protesto edildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Arif BEKTAŞ 
Londra

Türkiye’de televizyon kanalları ve radyoların kapatılmasına yönelik tepkiler sürüyor. İngiltere’nin başkenti Londra’da Başbakanlık Konutu önünde yapılan protestoda, İngiltere’nin bu uygulamalar karşısında sessiz kalması protesto edildi.

Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER) tarafından düzenlenen protestoya çok sayıda İngiliz gazeteci de katılarak destek verdi. Türkiye’deki antidemokratik uygulamalar ve basına yönelik saldırılar karşısında sessiz kalan İngiltere hükümetinin tutumunu değiştirmesi istendi. 

Başbakanlık önünde yapılan eylemde, Ulusal Gazeteciler Sendikası (NUJ) adına konuşan Barry White, İngiltere Parlamentosu’nun konuyu gündemine alması gerektiğini belirterek, gerçekleri kamuoyu ile paylaşan televizyon ve radyoların kapatılmasının kabul edilemez olduğunun altını çizdi. White, NUJ’un Türkiye’deki medya çalışanları ve saldırıya uğrayan medya organlarıyla dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğini söyledi.

Mültecilerin İngiltere’ye gelmelerini talep eden bin kişilik bir grubun gösterisi ile birleştirilen etkinlikte konuşan Hayatın Sesi TV Muhabirlerinden Çağdaş Canbolat, televizyonlarının Erdoğan ve AKP’nin politikaları doğrultusunda yayın yapmadığı için, talimatla kapatıldığını belirterek dayanışma çağrısı yaptı. Canbolat, İngiltere’de de Hayatın Sesi kamerasının kimsenin görmediği, görmek istemediği, işçi ve emekçilerin sorunlarını anlatan haberler yaptığını hatırlatarak, “Gerçeklerin ortaya çıkmasını istemiyorlar” sözlerini kullandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR