Meslektaşlarından Alayumat ve Erdoğan’a: Gördüğün işkenceyi yazamadın ama biz yazdık

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Mersin’deki gazeteciler Tarsus T Tipi Cezaevi’nde işkenceye uğrayan KHK ile kapatılan dihaber muhabiri Erdoğan Alayumat ve gazetemiz Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı Serkan Erdoğan’a dayanışma mektubu gönderdi

Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (dihaber) muhabiri Erdoğan Alayumat ve gazetemiz Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı Serkan Erdoğan’a işkence yapılmasını protesto etmek ve meslektaşlarıyla dayanışmak için çarşı merkezde bulunan PTT’den mektup gönderdi.

‘Meslektaşları olarak bu olayın takipçisiyiz’

Mektup dayanışmasına Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ergin Çağlar, Evrensel gazetesinden Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat, Mersin İmece gazetesinden Turan Dal ve Mejdel Aslan ile Mersin Yaşam gazetesinden Abidin Yağmur, Pir Haber Ajansı’ndan Diren Keser ve gazeteci Fatma Sarıkaya destek verdi. Kısa bir açıklama yapan Evrensel Gazetesi Mersin Muhabiri Cemil Uğur, “Mesleği gazetecilik olan Erdoğan Alayumat’ı infaz koruma memurları darp ederken ‘Gazeteci bunları da yaz’ diyerek alaylı bir tavır sergilemesi üzerine meslektaşları olarak bu olayın takipçi olacağımızı Erdoğan’a mektup yollayarak açıkça kamuoyuna duyurmak istedik. Basın özgürlüğü insan onuruyla eşdeğerdir” dedi.

‘Biz dışarıdaki gazeteciler olarak yazdık’

Gönderilen mektupta ise şöyle denildi: “Sevgili meslektaşımız Erdoğan Alayumat. Geçtiğimiz hafta Tarsus Cezaevi’nde senin ve gazete çalışanı Serkan Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu tutukluların, infaz koruma memurları tarafından darp edildiğini, gazeteci olman nedeniyle hınçlarının daha çok sana yöneldiğini, senin yerlerde sürüklendiğini, ardından çırılçıplak soyularak süngerli odaya atıldığını Avukat Tugay Bek’ten öğrendik. İnfaz koruma memurları, sana işkence ederken ‘Gazeteci bunu da yaz’ diye dalga geçiyorlarmış. Aslında gazeteci olmandan dolayı senden nefret ettiklerini ilan ediyorlarmış. Sen içerdeki gazeteci olarak gördüğün o işkenceyi yazamadın; ama biz dışarıdaki gazeteciler olarak yazdık!

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR