Musa Anter gazetecilik ödülleri için başvurular başladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yarışma, faili meçhul cinayetle katledilen Kürt gazeteci yazar Musa Anter ve görevi başındayken katledilen özgür basın çalışanları anısına 1993 yılından beri düzenleniyor.

“Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri” adıyla yapılan yarışma için başvurular başladı.

Yeni Yaşam gazetesinin düzenlediği yarışma Kürtçe ve Türkçe dillerinde olacak. “Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Fotoğraf (haber fotoğrafı)”, “Karikatür” ve Gurbetelli Ersöz anısına “Kadın Haberciliği” olmak üzere 5 ayrı dalda ödüller dağıtılacak.

SON TARİH 10 EYLÜL

Ödül şartnamesi şöyle açıklandı: “Her dalda eseri birinci gelene ödül verilir. Seçici kurul uygun gördüğü hallerde başarılı çalışmaları takdir ve övgü ile değerlendirir. Ödül tutarları, her dal için 5.000 TL’dir. Her katılımcı sadece bir dalda ve sadece bir eser ile yarışmaya katılabilir. Değerlendirme, yarışmaya doğrudan gönderilen çalışmaların yanı sıra ön eleme kurullarının seçici kurullara önerileri de dikkate alınarak yapılır.

Gönderilen eserler sahiplerine iade edilmeyecek ve gazetemizde yayımlanabilecektir. Yarışmaya katılım başvurusunun son tarihi 10 Eylül 2019, seçilen eserlerin açıklanma tarihi 18 Eylül 2019’dur. Eserlerin, PTT veya kargo ile gönderilmesi ya da elden bizzat teslim edilmesi gerekmektedir. Posta veya kargodan kaynaklı ulaşmayan eserlerin sorumluluğu sahibine aittir.”

KATILIM KOŞULLARI

Yarışmanın katılım koşulları şöyle:

“Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin teknik şartnamesinde belirtilen koşullara haiz, eser sahibi herkes yarışmaya katılabilir.

Yarışmaya seçici kurul üyeleri (jüri olduğu yıl) ile Yeni Yaşam gazetesi çalışanları katılamazlar.

Yarışmaya katılan eserlerin daha önce yayımlanmamış ya da 10 Eylül 2018 tarihinden sonra yayımlanmış olması gerekmektedir.

Katılımcı, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme almamış eserleriyle katılabilir.

Eserin, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme aldığının ortaya çıkması durumunda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır; alınan ödül iptal edilir. Ödül alınmışsa, katılımcı tarafından iade edilmesi gerekmektedir. Bu işlem diğer katılımcılar için herhangi bir talep hakkı doğurmaz.

Yarışmaya gönderilen eser üzerinde, eser kendisinin olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve jüriyi yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında jüri tarafından kural ihlali işlemi uygulanır.

Yarışmaya eser gönderen tüm katılımcıların, şartnamede belirtilen hususları kabul ettikleri kabul edilir. Bu koşullara uymayan katılımcılar yarışma dışı bırakılır.

Eser yayınlanmamış ise, eserin adı, çekildiği ya da çizildiği yer ve zaman; yayınlanmış ise yayınlandığı gazete, dergi, ajans, internet sitesi, TV ile yayın tarihi bilgileri ve yayının bir kopyasının dosyada yer alması gerekmektedir.

Katılımcılar; özgeçmiş, iletişim adresi ve eser hakkındaki bilgi yazısı ile bir adet fotoğrafını başvuru dosyasına eklemelidir.

HABER

Türkçe Haber, Kürtçe Haber ve Kadın Haberciliği Dalları için katılımcılar, politika, ekonomi, ekoloji, eğitim, sağlık, toplum yaşam, kültür sanat ve spor gibi kategorilerde haber değeri taşıyan çalışmalarla katılım sağlayabilirler. Haberlerin beş (5) nüsha şeklinde gönderilmesi gerekmektedir.

FOTOĞRAF

Yarışmaya gönderilen çalışmaların arka yüzlerinin sol alt köşesine, eser sahibinin adı soyadı ve eserin adı bir etiketle yazılacaktır. Fotoğrafın çekildiği zaman, mekan ile haber adı belirtilmelidir. Fotoğraf dalında yarışmaya gönderilecek eserlerin boyutları; kısa kenar minimum 2000 piksel, JPG formatında, 300 DPİ çözünürlükte ve 12 sıkıştırma kalitesinde olarak sunulmalıdır. Seçici kurul gerek görürse katılımcıdan fotoğrafın orijinal halini (Raw) talep edebilir. Üzerinde oynanmış ve gerçekliğini değiştirecek şekilde değiştirilmiş (ışık, renk, kontrast ayarları hariç) fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır.

KARİKATÜR

Yarışmaya gönderilen eserlerin ismi eserin arka yüzlerinin sol alt köşesine, bir etiketle yazılacaktır. Çizer kullandığı teknikte serbesttir. Ancak eserler orijinal olmalıdır. Sanatçı tarafından (ıslak imza) imzalanması koşulu ile dijital baskı ürünler kabul edilir. Karikatür boyutları en az A4 (21 cm × 29,7 cm) en fazla A3 (29,7 cm x 42 cm) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır.

JÜRİLER

Türkçe Haber: Tuğrul Eryılmaz, Candan Yıldız, Fatih Polat, Faruk Eren, İbrahim Varlı, M. Ferhat Çelik.

Kürtçe Haber: Suna Tunç, Ramazan Umar, Semiha Alankuş, Ferit Demirel, Mehmet Ali Ertaş.

Kadın Haberciliği: Nevin Cerav, Mehveş Evin, Melis Alphan, Nejla Demir, Beritan Elyakut.

Fotoğraf: Mustafa Seven, Abdurrahman Gök, Özcan Yaman, Ramazan Öztürk, Nazmi Belge.

Karikatür: Doğan Güzel, Gülay Batur, İmam Cici, Sefer Selvi.

ESERLERİN GÖNDERİLECEĞİ ADRES

Web: www.yeniyasamgazetesi1.com e-posta: [email protected]

Telefon: 0 212 252 83 99 Fax: 0 212 252 83 90

Adres : Şehit Muhtar Mahallesi Bekar Sokak No: 7/3 Beyoğlu/İstanbul

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR